Da li Folksvagen nastavlja da vozi i vozi? U vremenima krize, nostalgija prema brendu Volkswagena, koji je oblikovao generacije, ponovo dolazi do izražaja. Buba, Buli i Golf nisu samo automobili; oni su postali simboli ekonomske moći Njemačke i dio kolektivnog identiteta.
Za generacije Njemaca, odgovor je jasan: Folksvagen je mnogo više od običnog njemačkog automobilskog koncerna. Marka je postala utisnuta u kolektivni DNK Njemačke, a automobili poput Bube, Golfa, Kedija ili Pasata evociraju snažna sjećanja. Mnogi Njemci, rođeni prije 1990. godine, barem su jednom u životu vozili neki od tih modela. Od mladih hipika do baka, od porodica do vatrogasaca, Folksvagen je bio prisutan u svim aspektima društvenog života.
„Baka vozi Golfa“ postao je simbol generacijskog nasljeđa, jer su mnogi vožnjom Golfa, Bube ili Transportera preko Alpa, ili odlaskom na odmor sa prijateljima, stekli nezaboravne uspomene. Kedijem su se mogle obaviti i male selidbe, a prtljažnik je mogao primiti krevet, ormar ili sto.
Made in Wolfsburg, Made in Germany
Ovaj nostalgični pogled na prošlost postaje još izraženiji u trenutnoj krizi koju Folksvagen doživljava. Priča o uspjehu ovog brenda nije samo priča o automobilima, već i o privrednom čudu Njemačke nakon Drugog svjetskog rata. Folksvagen je postao simbol oporavka zemlje i povjerenja u njemački poslovni model, piše autor Jan Grosart u listu „Velt“.
Buba: Od narodnog do kultnog automobila
Priča o Folksvagenu počela je sa Bubu, vozilom koje je 1935. godine naručio Adolf Hitler, da bi postalo poznato kao „narodni auto“ – simbol ekonomskog napretka. Bez obzira na političku istoriju, Buba je postala kultni model. U decembru 1945. godine, prva posleratna Buba sišla je s proizvodne trake, a deset godina kasnije prodat je milioniti primjerak. Do 2003. godine, kada je poslednja Buba sišla sa proizvodne trake u Meksiku, proizvedeno je gotovo 22 miliona primjeraka.
Transporter Buli: Simbol njemačke nacije
Buli, mali transporter baziran na Bubi, postao je simbol praktičnosti i versatilnosti. Bio je sve – od vozila za prevoz tereta do pokretne kućice, taksija, vozila hitne pomoći i lajfstajl vozila. Između 1950. i 1967. godine, prodat je u 1,8 miliona primjjeraka, a u Njemačkoj je postao prava ikona.
Golf: „Harmonija koja se osjeća“
Uspjeh Folksvagena kulminirao je dolaskom Golfa 1974. godine. S više od 35 miliona prodatih primjeraka, Golf je postao jedan od najprodavanijih automobila na svetu. Golf nije samo automobil; on je postao generacijski fenomen. Generacija koja je odrasla uz njega nazvana je „Golf-generacijom“, a sam Golf se prilagođavao specifičnostima svakog tržišta, od Brazila do Bosne i Hercegovine, SAD-a i Južne Afrike. Golf je bio automobil bez klasnih podjela – koristili su ga i bogati i siromašni, šefovi i sekretarice, poštari i vatrogasci.
Ekonomsko čudo u opasnosti?
A šta je sada sa Folksvagenom? Da li je ovaj simbol njemačkog ekonomskog čuda u opasnosti? Da li je koncern postao žrtva svog vlastitog uspjeha? Usljed trenutnih problema, budućnost Folksvagena nije samo pitanje nostalgičnih osjećanja. To je pitanje koje se odnosi na političke emocije, jer Njemačka, preko pokrajine Donja Saksonija, ima udio u vlasništvu ove kompanije. I dok je budućnost još uvek neizvjesna, jasno je da Folksvagen više nije samo brend – on je dio identiteta Njemačke.