Uprava za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore poništila je saglasnost za rekonstrukciju Hajdar-pašine džamije, koja ima status kulturnog dobra od nacionalnog značaja. Džamija, izgrađena krajem 17. ili početkom 18. vijeka, smještena je dvadesetak kilometara od Bijelog Polja.
Odluka o poništenju uslijedila je nakon protesta mještana koji tvrde da je džamija izgrađena na ostacima crkve. Međutim, iz Polimskog muzeja navode da istraživanja nijesu potvrdila te tvrdnje. Uprava je poručila da su potrebna detaljnija arheološka istraživanja kako bi se razjasnilo da li na lokalitetu postoje ostaci hrišćanskog objekta.
U obrazloženju Uprave stoji da rekonstrukcija nije pravno i stvarno moguća pod postojećim uslovima. Islamska zajednica ovu odluku smatra rezultatima pritiska određenih struktura, a ne stručnog pristupa.
„Odluku doživljavamo kao korak ka zatiranju islamskog nasljeđa u Crnoj Gori“, poručili su iz Islamske zajednice.
Prema posljednjem popisu, u Bijelom Polju živi blizu 40.000 stanovnika, od kojih se 43,1 odsto izjašnjavaju kao Srbi, 39,4 odsto kao Bošnjaci, a 14,9 odsto kao Crnogorci.
Hajdar-pašina džamija je 2013. godine proglašena nepokretnim kulturnim dobrom od nacionalnog značaja zbog izuzetnog arhitektonskog stila i jedinstvenosti. Džamija je spaljena 1943. godine, a od nje su danas sačuvani minaret visine deset metara i zid sa mihrabom.
Islamska zajednica je 2022. godine dobila saglasnost na konzervatorski projekat obnove džamije, ali je saglasnost povučena uz obrazloženje da je za planirane radove potreban glavni projekat, koji nije izrađen.
Istoričar Šerbo Rastoder ocijenio je da je odluka Uprave politički motivisana. On je naglasio značaj Hajdar-pašine džamije kao spomenika islamsko-orijentalne kulture, ali ne očekuje promjenu odluke.
U decembru je ostatke džamije obišao i turski ambasador u Crnoj Gori Bašar Kalkavan. On je naglasio da će Turska nastaviti da podržava zaštitu kulturnog nasljeđa bez obzira na vjersku ili etničku pripadnost.
Predsjedniče @MickeySpajic, neke Vam institucije šire, malo je reći DISKRIMINACIJU-vjerujemo da ćete ovo zaustaviti na prvoj sjednici Vlade jer mi vjerujemo🇲🇪2️⃣8️⃣ u🇪🇺@USEmbassyMNE, @GERambMNE, @TC_PodgoritsaBE, @UKinMontenegro, @FranceinMNE, @ItalyinMNE, @PLinCrnaGora, @EUAmbME pic.twitter.com/tueJ9r3N0O
— Rifat Fejzic (@RifatFejzic) December 23, 2024