Rezidentni koordinator UN-a u Crnoj Gori, Diego Sorilja, uputio je Skupštini Crne Gore dokument u kojem izražava zabrinutost zbog predloženih izmjena Zakona o javnim okupljanjima.
Predlogom zakona predviđa se zabrana protesta na auto-putevima, brzim, magistralnim i regionalnim putevima i graničnim prelazima, kao i uvođenje novčanih kazni od 500 do 10.000 eura za kršenje tih odredbi.
Sorilja i savjetnica UN-a za ljudska prava Anjet Lanting ističu da bi takva ograničenja mogla biti u suprotnosti sa članom 21 Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima (ICCPR), koji Crna Gora primjenjuje od 2006.
„Ograničenja ne smiju biti opšte prirode – mogu se uvesti samo u konkretnim slučajevima, moraju biti neophodna, srazmjerna i nediskriminatorna“, navodi se u dokumentu.
Iz UN-a upozoravaju da bi povećane kazne mogle obeshrabriti građane da ostvaruju pravo na okupljanje, a da svako zakonodavno ograničenje mora biti rezultat inkluzivnog i transparentnog procesa u kojem učestvuje i civilni sektor.
Takođe podsjećaju na stavove Komiteta UN za ljudska prava, Venecijanske komisije, OEBS-a i Evropskog suda za ljudska prava, koji naglašavaju da protesti mogu izazvati poremećaje u saobraćaju, ali to ne smije biti razlog za njihovu zabranu, već mora postojati stepen tolerancije.
“Nametanje opštih zabrana smatra se nesrazmjernim i neusklađenim s međunarodnim pravom”, stoji u dokumentu.