U studiji koju je predstavio Digitalni forenzički centar (DFC), ističe se da prosrpske partije u Vladi Crne Gore kontinuirano rade na ostvarivanju ciljeva svesrpskog unitarizma. DFC navodi da, kroz predlaganje zakona o stranim agentima, izmjene zakona o crnogorskom državljanstvu, istorijski revizionizam i manipulacije državnim simbolima, ove partije nastoje redefinisati Crnu Goru kao dominantno srpski nacionalni entitet.
Prema DFC-u, većina ovih inicijativa dolazi od bivšeg Demokratskog fronta (DF), čiji lider Andrija Mandić trenutno obnaša funkciju predsjednika Skupštine. Narativ o brzom pristupanju Evropskoj uniji, kako se tvrdi, maskira aktivnosti usklađene sa regionalnim projektima režima u Beogradu, čiji osnov čine identitetske teme koje rehabilituju nacionalističke narative iz 90-ih godina. DFC upozorava da ove aktivnosti polarizuju društvo i pokušavaju postepeno nametnuti proruske i anti-EU vrijednosti, čime se podriva građanski karakter Crne Gore.
Ova strategija, prema DFC-u, može dugoročno destabilizovati Crnu Goru, čineći je zavisnom od interesa Beograda i Moskve. Studija je predstavljena 5. decembra u Podgorici, a DFC je organizacija osnovana prije šest godina, koja se finansijski podržava od strane Sjedinjenih Država i fokusira na očuvanje evroatlantskog puta Crne Gore, te borbu protiv malignih uticaja i dezinformacija.
DFC u analizi takođe upozorava da prosrpske strukture u Crnoj Gori sprovode narativ Beograda o ugroženosti Srba, dok istraživanja pokazuju da su građani Crne Gore percepirali Srbe kao najprivilegovaniju nacionalnu grupu u zemlji. Analitičarka DFC-a, Jelena Danilović, tvrdi da režim Aleksandra Vučića koristi hibridne aktivnosti kako bi ostvario hegemonističke ambicije u Crnoj Gori.
U analizi se navodi i šema hibridnog djelovanja koja uključuje političke proksije u Srbiji, preko medija i analitičara, a u Crnoj Gori dodatno preko Srpske pravoslavne crkve i desničarskih organizacija. Ove koordinirane snage doprinose urušavanju građanskog karaktera društva, navodi DFC, koji kao primjer spominje opštine na čijem čelu su kadrovi DF-a, kao što su Nikšić i Pljevlja. U tim opštinama ne poštuju se državne simbole, a istorijski revizionizam i negacionizam se aktivno promovišu.
DFC je ukazao na pasivnost institucija u Crnoj Gori u suočavanju sa stranim uticajem, te preporučio jačanje kapaciteta državnih institucija kako bi se očuvala sekularnost i građanski karakter društva, kao i smanjenje uticaja vjerskih organizacija na političke i društvene procese.
Izvor: Radio Slobodna Evropa