U srijedu, 9. aprila, stupile su na snagu nove američke carine koje sada iznose čak 104% na robu iz Kine, što predstavlja drastičan udar na kineski izvoz u SAD. Kao odgovor, Kina je povisila carine na američku robu na 84%.
Rast trgovinskog rata
Ove nove trgovinske barijere dolaze nakon nekoliko koraka koje je Donald Trump poduzeo, uključujući udvostručavanje carina na kineski uvoz. Tržišta dionica su odmah reagovala padom, dok su analitičari procijenili da bi ove mjere mogle imati dugoročne negativne efekte na kinesku ekonomiju, smanjujući njen BDP za 2,4%.
Kineski odgovor na američke pritiske
Kina je jasno poručila da je spremna na dugotrajnu borbu, optužujući SAD za ekonomsku agresiju i naglašavajući da ove carine neće riješiti unutrašnje probleme SAD-a, već će dovesti do destabilizacije globalnih tržišta. Iako je kineska ekonomija već suočena s izazovima poput deflacije i visokog duga, Peking se trudi stabilizovati tržište kroz intervenisanje i podršku domaćim kompanijama.
Globalne posljedice
Ovaj trgovinski rat mogao bi izazvati velike promjene na globalnim tržištima. Goldman Sachs predviđa da će najnoviji Trumpovi potezi negativno uticati na kineski rast, a analitičari UBS-a prognoziraju čak pad rasta na samo 4% za 2025. godinu, ako Kina ne poduzme dodatne mjere.
Kao odgovor na porast američkih carina, Kina je aktivirala protumjere koje uključuju povećanje carina na američki izvoz, što može imati dalekosežne ekonomske posljedice za obje zemlje i globalno tržište.