S obzirom na rastuće prijetnje sigurnosti i online transakcijama, biometrija je postala ključna u potvrđivanju identiteta, naročito među mlađim generacijama koje su spremne da usvoje ovu tehnologiju.
Zbog sve sofisticiranijih prijetnji poslovanju i transakcijama online, koje su potpomognute umjetnom inteligencijom, nužna su efikasna rješenja za zaštitu osjetljivih podataka, intelektualnog vlasništva i pristupa središtima za upravljanje. Tradicionalne metode zaštite poput lozinki i PIN-ova sve više dolaze u pitanje, jer ih je lako ukrasti, pogoditi ili zaboraviti, a kartice možemo izgubiti ili biti opljačkani.
Kako bi se smanjili ti rizici, regulatorni pritisak raste, a Evropska unija zahtijeva snažno potvrđivanje identiteta prilikom online plaćanja. Prema Direktivi o uslugama plaćanja (PSD2), potrebno je primijeniti višestepenu potvrdu identiteta, koja uključuje kombinaciju: nečega što znate (kao lozinka), nečega što posjedujete (poput pametnog telefona) i nečega što je jedinstveno vaše (biometrija, kao otisak prsta ili prepoznavanje lica).
Biometrija, koja već postaje sastavni dio naše svakodnevnice, očekuje se da će do 2028. godine dosegnuti vrijednost od 92 milijarde američkih dolara na globalnoj razini, uz rast od više od 20 posto tokom narednih pet godina. S obzirom na brzinu, sigurnost i dostupnost, biometrija će postati još popularnija, naročito među mlađim korisnicima. Istraživanja pokazuju da je više od pola generacije Z u Sjedinjenim Državama koristilo prepoznavanje lica prilikom online kupovine, dok je kod milenijalaca taj udio blizu tri četvrtine.
Biometrijska sigurnost već je prisutna na aerodromima, a s povećanjem popularnosti pametnih telefona koji nude ugrađene čitače otisaka prstiju, očekuje se da će biometrija igrati ključnu ulogu u budućim online transakcijama i svakodnevnom životu.