Ozloglašena je zbog svoje izdašne ishrane autohtonim ribljim vrstama, kao i brzog širenja na području Sredozemlja
Vatrenjača je postala dio Jadrana i na to se, po svemu sudeći, jednostavno moramo naviknuti. Viđena je kod Korčule i Mljeta, no sigurno je da je ima i na drugim mjestima. Problem sa njom leži u činjenici da je invazivna – ne samo to, nego je smatraju jednom od najopasnijih invazivnih vrsta u Sredozemlju. Jako se brzo širi, a tome kumuju činjenica da brzo raste, brzo postaje polno zrela, lako se prilagođava raznim ekološkim uslovima, osim hobotnica i nekih vrsta kirnji, nema prirodnih neprijatelja.
– Bez drugih prirodnih predatora, širenje vatrenjače predstavlja ozbiljan izazov za ekosistem. Može doći do smanjenja broja autohtonih morskih vrsta, što narušava ravnotežu ekosistema. Iako nije poznat broj vatrenjača koje žive u Jadranu, jasno je da ova vrsta, zbog svojih izuzetnih prilagodljivih sposobnosti, nastavlja širenje i da će u budućnosti značajno utjicati na ravnotežu lokalnih ekosistema – istaknula je Karla Jelić, asistentica u Sektoru za zaštitu prirode.
Ova vrsta riba, koju neki nazivaju i ribom lavom ili paunom, je invazivna indo-pacifička vrsta koja je poznata po štetnosti za lokalne ekosisteme. Ozloglašena je zbog svoje izdašne ishrane autohtonim ribljim vrstama, kao i brzog širenja na kolonizovanim područjima Sredozemlja.
Sve bodlje na tijelu su joj otrovne pa se kod uboda javlja izuzetno jak bol, a mogući su i ozbiljniji simptomi, tako da se u slučaju uboda preporučuje obavezna posjet lijekaru. Iz tog razloga ovoj ribi treba pristupiti sa oprezom, a posebno u slučaju ulova tokom ribolova.