Predsjednik Republike Srpske i prvostepeno osuđeni Milorad Dodik ponovo je izazvao buru javnosti, ovoga puta direktnim prijetnjama tužiocima koji rade u tužilaštvima unutar entiteta RS. Govoreći na sjednici Vlade Republike Srpske, Dodik je, povišenim tonom, izrazio nezadovoljstvo radom tužilaštva, otvoreno ga dovodeći u pitanje i najavljujući mogućnost njegovog ukidanja.
“Oštro kritikujem inertnost tužilaštva RS kada je riječ o izostanku reakcije na pozive na nasilje nad policijom. Ako nećete da štitite Republiku Srpsku, šta ćete nam uopšte? Zar nije vaša obaveza da djelujete po službenoj dužnosti?”, rekao je Dodik, dodajući da će, ukoliko niko drugi to ne učini, on lično podnijeti prijavu.
U istom izlaganju, Dodik je ministru pravde Republike Srpske iznio prijedlog da se u potpunosti ukine aktuelni zakon o sudu i tužilaštvu RS-a, uz formiranje novih pravosudnih tijela koja bi, kako je rekao, bila u funkciji “zaštite interesa Republike Srpske”.
“Ako već ne možemo da imamo pravosuđe koje stoji u službi entiteta i njegovih ustavnih ovlašćenja – ukinimo postojeći zakon i uspostavimo novi sistem. Ovakva situacija je neodrživa”, poručio je Dodik.
Njegova izjava došla je kao reakcija na komentar delegata u Vijeću naroda RS, Dževada Mahmutovića, koji je gostujući u Klix Studiju rekao da SIPA mora izvršiti nalog za hapšenje Milorada Dodika, i da bi u slučaju opstrukcije od strane MUP-a RS moglo doći do oružanog sukoba između entitetske i državne policije.
Ova izjava predstavlja još jedan u nizu napada Dodika na pravosudne institucije. Klix podsjeća da je u prethodnim mjesecima javno vrijeđao i omalovažavao sudije i tužioce – naročito one koji se izjašnjavaju kao Srbi, a koji rade u institucijama pravosuđa Bosne i Hercegovine. Nazivao ih je nesposobnim i tvrdio da su imenovani samo na osnovu etničke pripadnosti, a ne zbog stručnosti. Čak je zaprijetio oduzimanjem njihove imovine u RS ukoliko ne napuste institucije poput Suda BiH, Tužilaštva BiH i VSTV-a.
Uprkos prijetnjama, niko od prozvanih sudija i tužilaca nije napustio svoje funkcije, što dodatno ukazuje na ozbiljnost situacije i pritiske kojima su izloženi.