Četiri destilerije u Rusiji bile su na meti ukrajinskih dronova u utorak, što predstavlja najveći napad na ruske pogone za proizvodnju alkohola do sada. Ove fabrike takođe snabdijevaju gorivom koje se koristi u ratu, a Forbes izvještava da su meta napada bile i kombinovana termoelektrana i fabrika sintetičkog kaučuka.
Prema objavama na Telegramu, neutvrđeni broj bespilotnih vazdušnih sistema pogodio je ciljeve u regionu Tule, dok je drugi napad bio usmjeren na fabriku u Tambovskoj oblasti, prenosi Forbes. U udaru dronom gađana je i destilerija u Novohopjerskom okrugu Voronješke oblasti.
Iako je Kremlj brzo izvijestio da su svi ukrajinski dronovi oboreni, korisnici Telegrama dijelili su fotografije i video zapise koji ukazuju na suprotno. Na snimcima koji su viđeni na X-u može se primijetiti da je najmanje jedna od destilerija u regionu Tula pretrpjela značajnu štetu, jer je zgrada zahvaćena požarom.
Ovo nije prvi put da su vijesti brzo kružile mrežama, iako je Moskva pokušavala da zadrži kontrolu nad narativom. „Iako ukrajinska vlada to nije potvrdila, slike izgledaju legitimno i nema naznaka da su lažirane, iako bi se to moglo promijeniti. S obzirom na to da se slike šire Telegramom, čini se da je informacija o napadu otišla van kontrole Moskve. Postojale su tvrdnje da je ruska protivvazdušna odbrana zaustavila napad dronom na putu za Moskvu, ali ni to nije potvrđeno“, sugerisao je dr Kurt Bredok, docent javne komunikacije na Američkom univerzitetu.
Prethodni izvještaji na društvenim mrežama iz Rusije obično su dolazili od takozvanih „milblogera“ koji su bili iznenađujuće kritični prema ruskim ratnim naporima, dok su i dalje podržavali predsednika Vladimira Putina. U ovom slučaju, „prosječni“ Rusi prvi su na društvenim mrežama podijelili vijesti o napadima na objekte.
„Sve je teže sakriti ove informacije od ruske javnosti. Rusi sve više dobijaju informacije izvan kuriranog sadržaja televizijskih stanica koje kontroliše Kremlj“, objasnio je dr Metju Šmit, vanredni profesor Odeljenja za nacionalnu bezbjednost na Univerzitetu Nju Hejven.
Nijedan od objekata koji su gađani nije bio blizu Ukrajine, niti su se destilerije prije nekoliko mjeseci smatrale vojnim ciljevima. Stoga su ovi udari vjerovatno bili potpuno neočekivani i zatekli su ruske građane nespremne.
Važnost destilerija za ratne napore
Druga strana ove priče jeste koliko su se na društvenim mrežama brzo pojavile šale da bi se Rusi mogli pobuniti ako budu uništeni proizvođači votke. Iako je to bila šala, ove destilerije su zapravo važne za vojne napore Rusije.
„Ovo nisu samo destilerije votke. Ovo su postrojenja koja proizvode alkohol za industrijske svrhe. Ovi napadi ciljaju osnovu mnogih različitih aspekata ratne ekonomije“, rekao je Šmit.
Izvor: N1 portal