Burcu Gokdeniz (32) vjerovala je da njena beba izgleda zdravo kada je rođena prijevremeno, mjesec i po ranije, ali je osoblje brzo premjestilo dječaka u jedinicu intenzivne njege za novorođenčad. Bio je to posljednji put kada je vidjela svog sina živog. Ljekar joj je kasnije rekao da je srce malog Umuta Alija prestalo kucati nakon naglog pogoršanja njegovog stanja.
Deset dana nakon porođaja, suočila se sa najtežim trenutkom u životu, gledajući sina umotanog u pokrov, kazala je Gokdeniz za agenciju Asošijeted pres.
Gokdeniz je jedna od stotina roditelja koji zahtijevaju istragu povodom smrti svoje djece ili bližnjih, nakon što su turski tužioci podigli optužnicu protiv 47 ljekara, medicinskih sestara, vozača hitne pomoći i drugog medicinskog osoblja, optužujući ih za nemar i nesavjesno postupanje, zbog smrti desetoro novorođenčadi prošle godine.
Medicinski radnici tvrde da su donosili najbolje moguće procjene brinući o najosjetljivijim pacijentima, ali sada se suočavaju s krivičnim kaznama zbog tragičnih ishoda.
Roditelji, slomljeni bolom, izjavljuju da su izgubili povjerenje u zdravstveni sistem. Gnjev zbog ovih slučajeva je doveo do protesta ispred bolnica u oktobru, gdje su okupljeni demonstranti kamenovali zgrade u kojima su se desili smrtni slučajevi.
Nakon izbijanja skandala, najmanje 350 porodica podnijelo je zahtjeve tužilaštvu, Ministarstvu zdravlja i predsjedničkom kabinetu, tražeći detaljnu istragu smrti svojih bližnjih, izvijestila je agencija Anadolu.
Tužioci traže kaznu do 583 godine zatvora za dr. Firata Sarija, glavnog osumnjičenog i rukovodioca neonatalnih intenzivnih jedinica u više bolnica u Istanbulu. Sariju se stavlja na teret „organizovanje kriminalne grupe“, „prevara javnih institucija“, „falsifikovanje zvanične dokumentacije“ i „ubistvo iz nehata“.
Optužnica tvrdi da postoje jasni dokazi o medicinskoj prevari radi profita, pri čemu su osumnjičeni novorođenčad usmjeravali iz državnih u privatne klinike kako bi ostvarili nelegalne prihode. Takođe se navodi da su falsifikovali medicinske kartone, te da su pacijente nepotrebno zadržavali na neonatalnim odjeljenjima nekih privatnih bolnica, koje nisu bile adekvatno opremljene za takve slučajeve.
Turska svim građanima osigurava zdravstvenu zaštitu, dok javni sistem refundira troškove privatnim bolnicama koje liječe pacijente sa odobrenjem.
Vladi predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana, koja je na vlasti od 2002. godine, prioritet je bio unapređenje dostupnosti zdravstvenih usluga širom zemlje sa 85 miliona stanovnika.
Nakon godina borbe sa neplodnošću, Ozan Eskici i njegova supruga su 2019. godine dobili blizance u jednoj od Sarijevih bolnica. Iako su u početku izgledali zdravo, bebe su brzo primljene na intenzivnu njegu. Devojčica je otpuštena nakon 11 dana, dok je dječak preminuo nakon 24 dana.
Tokom saslušanja, dr. Sari je odbacio optužbe tvrdeći da su svi pacijenti dobili odgovarajuću njegu, te negirao nedostatak osoblja i stručne kvalifikacije u odjeljenjima za novorođenčad, navodi se u optužnici od 1.400 stranica. „Sve je bilo u skladu sa procedurama,“ izjavio je.
Ove sedmice, sud u Istanbulu prihvatio je optužnicu, koja uključuje stotine stranica tajno snimljenih razgovora između osumnjičenih, a suđenje je zakazano za 18. novembar.
Advokat Ali Karaoglan i još dva advokata koji su branili Sarija tokom istrage povukli su se iz slučaja. Nadležni organi su od tada oduzeli dozvole i zatvorili devet od 19 bolnica uključenih u skandal, uključujući i jednu bolnicu koja je bila u vlasništvu bivšeg ministra zdravlja.
Skandal je naveo lidera glavne opozicione stranke Ozgura Ozela da pozove na nacionalizaciju svih uključenih bolnica. Predsjednik Erdogan izjavio je da će odgovorni za smrt biti strogo kažnjeni, ali je upozorio da ne treba generalizovati krivicu na cijeli zdravstveni sistem zemlje.
„Nećemo dozvoliti da naš zdravstveni sistem padne na loš glas zbog nekoliko trulih jabuka. Ova kriminalna grupa počinila je strašne zločine zloupotrebom državnih resursa namijenjenih da građanima pruže bolju i pristupačniju zdravstvenu zaštitu,“ rekao je Erdogan.
Dodao je: „Svi koji su počinili ovakva zlodjela odgovaraće najstrožije po zakonu. Kao predsjednik, lično ću pratiti ovaj slučaj kako bih se uvjerio da ove ubice, koje su živote nevinih beba koristile radi sticanja profita, nikada više neće ugledati svjetlost dana.“
Gokdeniz, koja je rodila 2020. godine, kazala je da je vjerovala Sariju i da je smatrala da je smrt njenog sina prirodna, sve dok o ovom skandalu nije čula u vijestima i na društvenim mrežama. „Sve je počelo da se slaže kao domino efekat,“ kazala je ona.
Eskici, takođe, nije imao razloga da sumnja u Sarija. „Njegove riječi kao da mi još odzvanjaju,“ rekao je.
Sibel Kosal, koja je 2017. godine izgubila ćerku Zejnep u privatnoj bolnici, takođe zahtijeva odgovore. Ona kaže da je skandal potpuno poljuljao njeno povjerenje u zdravstveni sistem i da sada stalno strahuje za svoju ostalu djecu.
„Uništili su život i mami i tati,“ kazala je.
Kosal je apelovala na vlasti da hitno preduzmu mjere. „Ne dozvolite da bebe umiru, ne dozvolite majkama da plaču. Želimo svijet u kojem su naša djeca sigurna,“ zaključila je ona.
Izvor: N1 portal