Istraživanje provedeno među 300 radnika Microsofta, tvorca AI sistema Copilot, pokazalo je „samoprijavljeno smanjenje kognitivnih napora” mnogih korisnika koji na poslu koriste umjetnu inteligenciju na više od 900 načina, piše agencija dpa, a prenosi Hina.
Ako se koriste „na krivi način, tehnologije rezultiraju smanjenjem kognitivnih sposobnosti koje bi se trebale čuvati”, upozorili su naučnici u radu koji će biti predstavljen krajem aprila i početkom maja na skupu o računarima i ljudskom faktoru u japanskoj Yokohami.
Smanjenje kritičkog razmišljanja
„Veće povjerenje u AI povezano je sa smanjenjem kritičkog razmišljanja, a veće samopouzdanje sa snažnijim kritičkim razmišljanjem”, tvrdi tim sastavljen od naučnika sa Univerziteta Carnegie Mellon.
Drugim riječima, korišćenje AI-ja moglo bi rezultirati time da će ljudima preostati svakodnevni jednostavni zadaci poput provjere često nepredvidivog djelovanja botova, umjesto kognitivno težih zadataka stvaranja strategija i rješavanja problema, sugeriše istraživanje.
„Generativna umjetna inteligencija preusmjerava kritičko razmišljanje prema potvrđivanju informacija, integraciji odgovora i upravljanju zadacima”, objavio je tim Microsoft-CMU-a nakon procjene odgovora svojih zaposlenika koji su koristili botove poput ChatGPT-a za zadatke poput pisanja e-mailova ili revizije rada svojih kolega.