Najnovije istraživanje kompanije Valicon u četiri zemlje regiona Zapadnog Balkana pokazuje da građani imaju podijeljene stavove o tome ko bi trebao pobijediti na nadolazećim američkim predsjedničkim izborima. Takođe, postoji razlika u percepciji uticaja ovih izbora na međunarodne odnose, posebno na Evropsku uniju.
Američki predsjednički izbori 2024. godine zakazani su za 5. novembar, a glavni kandidati su Donald Trump iz Republikanske stranke i Kamala Harris iz Demokratske stranke. Ovaj izborni ciklus privlači globalnu pažnju zbog značajnog uticaja koji bi ishod mogao imati na unutrašnju i vanjsku politiku Sjedinjenih Američkih Država.
Kamala Harris uživa najveću podršku u Hrvatskoj, gdje bi 56% građana rado vidjelo nju kao predsjednicu Sjedinjenih Američkih Država. Snažna podrška za kandidatkinju Demokratske stranke postoji i u Sloveniji, gdje bi 46% građana radije izabralo Kamalu Harris za narednu predsjednicu u odnosu na Donalda Trumpa, čija podrška iznosi oko 30%.
U Bosni i Hercegovini situacija je prilično izjednačena, dok Donald Trump ima uvjerljivo najveću podršku u Srbiji, gdje bi ga skoro polovina građana rado vidjela na čelu Amerike. Kamala Harris ima najmanju podršku u poređenju s ostalim zemljama, sa samo 13%.
Istraživanje je takođe ispitivalo percepcije o tome kako bi pobjeda jednog od kandidata uticala na politiku Sjedinjenih Američkih Država prema Evropskoj uniji. Kada je u pitanju Kamala Harris, većina građana regije smatra da će politika SAD-a prema EU ostati nepromijenjena, što je donekle i očekivano s obzirom na vlast Demokratske stranke u SAD-u tokom protekle četiri godine.
S druge strane, pobjeda Donalda Trumpa mogla bi značajno promijeniti američku vanjsku politiku. Građani EU, posebno Hrvati, od kojih više od polovine smatra da će se Trumpovom eventualnom pobjedom politika SAD-a prema EU pogoršati. Slična mišljenja imaju i Slovenci, dok građani Srbije, njih oko 20%, smatraju da će do promjene politike doći, bilo na lošije ili na bolje.
Izvor: Al Jazeera Balkans