Sumorne vijesti o klimatskim promjenama ne prestaju da pune naslove već godinu dana. Svjetska meteorološka organizacija je u martu 2024. godine saopštila da je ta godina bila najtoplija otkako postoje mjerenja, a u novembru je upozoreno na još intenzivnije vrućine u narednih 12 mjeseci. U isto vrijeme, Donald Trump je ponovo pobijedio na izborima u SAD-u i obećao povećanje proizvodnje nafte i ukidanje podrške za čistiju energiju. Sa druge strane, napredak u razvoju energetski zahtjevne vještačke inteligencije navodi energetske kompanije na usporavanje zatvaranja postrojenja na fosilna goriva, jer se očekuje nagli rast potražnje za podatkovnim centrima.
Međutim, postoji nekoliko dodatnih i manje medijski prepoznatih problema koji bi mogli značajno uticati na globalnu energetsku sigurnost u 2025. godini.
Hidroelektrane, koje su ključni izvor čiste energije, suočavaju se sa ozbiljnim problemima zbog suša. Proizvodnja električne energije iz hidroelektrana u SAD-u pala je za oko 20% od vrhunca 2017. godine. Sličan trend viđen je u Kini, gdje je manjak kiše u slivu rijeke Yangtze doveo do smanjenja proizvodnje, pa su termoelektrane na ugalj morale pojačati rad. U Brazilu, pak, brane koje čine osnovu elektroenergetske mreže ne proizvode dovoljno energije, što je dovelo do uvoza rekordnih količina uglja.
Za crnogorski energetski bilans, pad proizvodnje hidroelektrana je takođe postao vidljiv. Od 2023.godine, hidroelektrane u Crnoj Gori suočile su se sa smanjenjem proizvodnje usljed smanjenog dotoka vode, što je povećalo zavisnost od uvoza električne energije i posljedično već sada mora doći do povećanja cijene električne energije za domaćinstva. Takođe, izgradnja novih hidroelektrana i planirane modernizacije postojećih sistema ostaju ključni za stabilizaciju energetskog sektora u zem
Indonezija planira da zamijeni polovinu korišćenog dizela biogorivima, no ovaj plan može dovesti do ekoloških problema. Iako bi na prvi pogled korišćenje biogoriva moglo izgledati kao korak ka održivosti, povećana potražnja za biodizelom može rezultirati masovnim krčenjem šuma. Prema planovima, do 2042. godine biće potrebno iskrčiti dodatnih 5,3 miliona hektara šuma. Osim toga, takva zavisnost od biogoriva smanjuje podsticaje za elektrifikovani transport, koji je ključan za smanjenje emisije CO2
Iako se godinama smatralo da ugalj više neće biti dominantan izvor energije, posljednjih godina ponovo se pojavljuje u indijskoj elektroenergetskoj mreži. Zbog prekomjerne izgradnje termoelektrana na ugalj, Indija se suočava sa velikim brojem neiskorišćenih kapaciteta, a jeftinija energija iz obnovljivih izvora poput sunca i vjetra nije bila dovoljna da zamijeni ugalj. U 2025. godini, očekuje se dalji povratak uglja, što predstavlja ozbiljan izazov za napore smanjenja emisija CO2.
Klimatske promjene, smanjenje proizvodnje iz hidroelektrana, povratak fosilnih goriva i izazovi sa biogorivima čine predstojeće godine još težim za energetsku tranziciju. Za Crnu Goru, kao i za ostatak svijeta, bitno je usmjeriti ulaganja u održive izvore energije, modernizovati energetski sektor i smanjiti zavisnost od fosilnih goriva kako bi se osigurala energetska sigurnost i stabilnost.
ETOportal