Tajpej – Kina je rasporedila svoju najveću mornaričku flotu u regionalnim vodama u gotovo tri decenije, što predstavlja ozbiljnu prijetnju Tajvanu, saopštilo je Ministarstvo odbrane Tajvana. Glasnogovornik Ministarstva Sun Li-fang izjavio je da su razmjeri trenutnog raspoređivanja kineske mornarice najveći otkako je Kina 1996. godine održala vojne vježbe uoči predsjedničkih izbora na Tajvanu.
Kineska mornarica sada se prostire od južnih japanskih otoka do Južnog kineskog mora, a ovo raspoređivanje je opisano kao najobuhvatniji vojni angažman u toj regiji u poslednjih 30 godina.
Tajvanska vojska podigla pripravnost
Tajvanska vojska podigla je pripravnost nakon što je Kina “rezervisala” vazdušni prostor i rasporedila brodove mornarice i obalne straže. Očekuje se da su vježbe usmjerene kao odgovor na turneju predsjednika Lai Ching-tea po Pacifiku, koja je uključivala Havaje i teritoriju SAD-a Guam, a koja je završena u petak.
Ministarstvo odbrane Tajvana naglašava da su trenutni razmjeri vojne aktivnosti u regiji veći nego kod prethodnih kineskih vježbi, a visokopozicionirani obavještajni časnik Ministarstva, Hsieh Jih-sheng, upozorio je na značajan porast kineske aktivnosti u blizini Tajvana u poslednjih nekoliko dana.
“Alarmantan broj brodova”
Prema informacijama tajvanskih bezbjedonosnih izvora, broj brodova kineske mornarice i obalne straže u regiji ostao je na oko 90, što se smatra “vrlo alarmantnim”. Kinesko raspoređivanje brodova u regionu nije samo usmjereno na Tajvan, već i na druge zemlje u tom području, rekao je izvor.
Strategija „zida“ na Pacifiku
Kinesko raspoređivanje mornarice u prvom otočnom lancu, od Japana do Bornea, ima za cilj spriječiti uplitanje stranih sila u regionalne sukobe, objašnjavaju tajvanski vojni analitičari. Ministarstvo odbrane Tajvana takođe ističe da Kina gradi dva “zida” na Pacifiku – jedan na istočnom kraju zone tajvanske protiv zračne odbrane, a drugi dalje na Pacifiku – čime šalje jasnu poruku da želi kontrolisati Tajvanski moreuz i učiniti ga unutrašnjim morem.
Vježbe „blokade“ i simulacije napada
Tajvansko ministarstvo odbrane takođe je izvijestilo da je u posljednja 24 sata otkrilo 47 vojnih aviona koji su letjeli oko otoka, kao i 12 brodova mornarice i devet brodova službenih agencija. Kineski avioni simulirali su napade na brodove strane mornarice i vježbali odvraćanje vojnih i civilnih aviona u okviru “vježbe blokade”.
Kina je jasno stavila do znanja da je pitanje Tajvana „srž njenih temeljnih interesa“ i crvena linija koju Sjedinjene Američke Države ne bi trebale preći. Ove godine, Kina je već dva puta održala velike vojne vježbe oko Tajvana, demonstrirajući svoju vojnu moć i odlučnost u zaštiti svojih teritorijalnih prava.