Iako su vitamini i minerali ključni za očuvanje zdravlja, njihova kombinacija može imati suprotan efekat – naročito ako se ne uzimaju pravilno. Nepravilno kombinovanje suplemenata može smanjiti njihovu apsorpciju ili čak izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući i oštećenje organa. Zbog toga je važno znati koje kombinacije treba izbjegavati i kako pravilno unositi ove hranljive materije.
1. Niacin i crveni kvasni pirinač – opasnost za jetru
Kombinacija niacina (vitamin B3) i crvenog fermentisanog pirinča može uzrokovati oštećenje jetre, naročito ako se uzimaju zajedno sa statinima – lijekovima za snižavanje holesterola. Stručnjaci upozoravaju da koristi nisu dovoljno dokazane, a rizici su značajni.
2. Magnezijum i kalcijum – odvojiti vrijeme unosa
Istovremeni unos magnezijuma i kalcijuma može smanjiti njihovu međusobnu apsorpciju. Preporuka je da se magnezijum pije ujutro prije doručka, a kalcijum uveče, radi boljeg iskorišćavanja oba minerala.
3. Magnezijum i cink – važna je doza
Veće doze cinka (preko 25 mg) mogu smanjiti apsorpciju magnezijuma. Manje doze, sa druge strane, mogu imati pozitivan efekat. Apsorpciju magnezijuma dodatno poboljšavaju vitamin D, laktoza i vitamin B6.
4. Cink i bakar – napraviti vremenski razmak
Prekomjeran unos cinka ometa apsorpciju bakra, što može izazvati anemiju i slabljenje kostiju. Savjetuje se da se između uzimanja ova dva minerala napravi razmak od najmanje dva sata.
5. Vitamini rastvorljivi u mastima – ne uzimati istovremeno
Vitamini A, D, E i K, koji se rastvaraju u mastima, ne bi trebalo da se piju zajedno. Za bolju apsorpciju, savjetuje se vremenski razmak od nekoliko sati između svakog vitamina.
6. Gvožđe i čaj/kafa – loša kombinacija
Čaj i kafa sadrže polifenole koji smanjuju apsorpciju gvožđa. Zbog toga se preporučuje da se gvožđe uzima na prazan stomak, uz vitamin C ili limunadu, dok konzumaciju čaja i kafe treba odgoditi.
7. Melatonin i biljni dodaci – oprez zbog pospanosti
Kombinacija melatonina i biljaka poput valerijane, ašvagande i kantariona može izazvati naglu pospanost i potencijalno dovesti do opasnih situacija, upozorava „Daily Mail“.
8. Suplementi i lijekovi – rizik od interakcija
Kombinovanje kantariona sa antidepresivima može izazvati serotoninski sindrom, stanje koje može dovesti do drhtavice, dezorijentacije, pa čak i napada. Takođe, suplementi gvožđa mogu uticati na djelotvornost antibiotika.
Savjet ljekara je ključan
Iako suplementi mogu biti korisni, njihovo kombinovanje zahtijeva pažnju. Svaka interakcija može imati posljedice – od smanjene efikasnosti, pa sve do ozbiljnih komplikacija. Zbog toga je konsultacija sa ljekarom ili farmaceutom neophodna je prije uzimanja bilo kog suplementa.
ETOportal