Kada palestinski predsjednik Mahmoud Abbas ode u New York ove sedmice na godišnji sastanak svjetskih lidera u Ujedinjenim nacijama, prvi put će sjediti u dvorani Generalne skupštine među liderima drugih država članica ove međunarodne organizacije.
Međutim, Palestinska vlast koja je predstavnik palestinskog naroda u Ujedinjenim nacijama, nije punopravna članica i nema pravo glasa u Generalnoj skupštini od 193 člana.
Kakav je trenutni status Palestinaca?
Palestina nije članica UN-a, nego ima status posmatrača, poput Vatikana.
Generalna skupština UN-a je priznala Palestinu kao suverenu državu u novembru 2012. godine dajući joj status „države koja nije članica“ umjesto prethodnog „entiteta“. To je postignuto sa 138 glasova za, dok je protiv bilo 9 glasova i 41 suzdržan.
Šta se dogodilo ove godine?
U maju je Generalna skupština velikom većinom podržala napore Palestine da postane punopravna članica Ujedinjenih nacija, priznavajući je kao državu koja ispunjava uslove za pridruživanje i poručujući Vijeću sigurnosti UN-a „da pozitivno razmotri ovo pitanje“.
Ova odluka je Palestincima dala neka dodatna prava i privilegije, počevši od septembra 2024. godine, kao što je mjesto među članicama UN-a u dvorani Generalne skupštine.
Glasanje Generalne skupštine u maju bilo je globalni test podrške Palestini u njenom nastojanju da postane punopravna članica, što je korak kojim bi se praktično priznala država Palestina, nakon što su Sjedinjene Američke Države u aprilu stavile veto na tu inicijativu u Vijeću sigurnosti.
Međutim, Vijeće sigurnosti koje broji 15 država članica nije usvojilo preporuku Generalne skupštine, pa je status Palestine kao posmatrača ostao nepromijenjen, nije dobila punopravno članstvo.
Kako UN prihvata nove članice?
Države koje žele da se pridruže UN-u obično podnose zahtjev generalnom sekretaru, koji ga prosljeđuje Vijeću sigurnosti na razmatranje i glasanje.
Odbor Vijeća prvo ocjenjuje zahtjev kako bi utvrdio ispunjava li uslove za članstvo u UN-u. Nakon toga, zahtjev može biti ili odložen ili stavljen na službeno glasanje u Vijeću sigurnosti.
Za prihvatanje zahtjeva potrebno je najmanje 9 glasova podrške i neupotrijebljeno pravo veta od strane bilo koje stalne članice: Sjedinjenih Američkih Država, Rusije, Kine, Francuske i Velike Britanije.
Ako Vijeće odobri zahtjev za članstvo, ide na usvajanje Generalnoj skupštini, gdje je potrebna dvotrećinska većina da bi zahtjev bio odobren od Generalne skupštine. Nijedna država ne može se pridružiti Ujedinjenim nacijama bez odobrenja Vijeća sigurnosti i Generalne skupštine.
Šta se dogodilo sa zahtjevom Palestine iz 2011.?
Komitet Vijeća sigurnosti sedmicama je razmatrao zahtjev Palestine kako bi utvrdio ispunjava li uslove za članstvo u UN-u. Međutim, nije uspio postići jednoglasan stav, pa Vijeće sigurnosti nije službeno glasalo o članstvu Palestine.
Diplomate su rekli da Palestinci nisu imali minimalnih devet glasova potrebnih za usvajanje odluke, a i da su dobili dovoljan broj glasova, Sjedinjene Američke Države su najavile da će staviti veto na taj korak.