U najnovijem diplomatskom manevru koji je izazvao burne reakcije u međunarodnoj javnosti, Stiv Vitkof, specijalni izaslanik bivšeg predsjednika SAD Donalda Trampa, predložio je mogućnost priznavanja kontrole Rusije nad četiri ukrajinska regiona kao najbrži put ka prekidu vatre u ratu u Ukrajini.
Ova kontroverzna izjava uslijedila je nakon sastanka Vitkofa sa Kirilom Dmitrijevim, specijalnim predstavnikom ruskog predsjednika Vladimira Putina za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom. Prema pisanju agencije Rojters, Vitkof je poruku Dmitrijeva prenio direktno Trampu, ističući da bi podrška takvoj strategiji mogla donijeti brzo primirje.
Radi se o četiri ukrajinska regiona (Donjecka oblast; Luganska oblast; Zaporoška oblast;Hersonska oblast), koje je Rusija djelimično ili u potpunosti okupirala i anektirala nakon početka invazije u februaru 2022. godine.
Iako Rusija tvrdi da su ovi regioni sada „integrisani“ u njen teritorijalni sastav, međunarodna zajednica, uključujući Ujedinjene nacije, Evropsku uniju i Sjedinjene Države, takvu aneksiju smatra nezakonitom.
Prema izvorima Rojtersa, Vitkofljev prijedlog nije prošao bez otpora. Njegov kolega i drugi Trampov izaslanik, Kit Kelog, snažno se usprotivio ideji, ističući da Ukrajina nikada neće odustati od pretenzija na ove teritorije, niti bi takav predlog imao podršku ukrajinske vlade.
Sastanak je, kako navodi agencija, završen bez donošenja konačne odluke. Tramp nije promijenio svoju strategiju prema Ukrajini, ali je ovaj razvoj događaja izazvao zabrinutost kod saveznika Kijeva.
Dan ranije, Vitkof se u Sankt Peterburgu sastao direktno i sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Tajni sastanak je trajao više od četiri sata, a prema zvaničnom saopštenju Kremlja, fokusiran je bio na „mogućnostima rješavanja ukrajinskog sukoba“.
Predlog o priznavanju kontrole Rusije nad dijelovima Ukrajine može se tumačiti kao pokušaj pripreme nove pregovaračke pozicije Trampove administracij. Međutim, takav pristup nosi sa sobom rizik podrivanja međunarodnog prava i principa teritorijalnog integriteta država.
U kontekstu brutalnog rata koji traje više od dvije godine i koji je odnio na desetine hiljada života, ovakvi predlozi mogu dodatno zakomplikovati put ka stvarnom i održivom miru. Umjesto brze „trgovine teritorijama“, čini se da bi pravi izazov trebalo da bude – kako obezbijediti pravedan mir uz očuvanje suvereniteta Ukrajine.
ETOportal/V.M.