U Crnoj Gori je u toku postupak izmjena Zakona o državnoj imovini, koje predviđaju promjenu pravnog statusa groblja. Više nevladinih organizacija, kao i Prijestonica Cetinje, zahtijevaju da Vlada povuče ove izmjene, upozoravajući na moguće negativne posljedice.
Prema predloženim izmjenama, groblja bi mogla da pređu iz statusa „lokalnog dobra u opštoj upotrebi“ u status „dobra od opšteg interesa“, što bi, prema mišljenju kritičara, moglo omogućiti da groblja postanu privatna ili crkvena svojina. Amandman koji je predložila vladajuća stranka Nova srpska demokratija usvojen je na sjednici Vlade 16. januara, a četiri dana kasnije i na Odboru za ekonomiju.
U trenutnom Zakonu, groblja su definisana kao „lokalna dobra u opštoj upotrebi“, a predložena izmjena omogućava da opštine upravljaju njima kao „dobrima od opšteg interesa“. Kritičari, među kojima su i predstavnici nevladinih organizacija i advokati, upozoravaju da ovakva izmjena može otvoriti put za privatizaciju groblja, ili njihov prijenos u vlasništvo crkava ili drugih vjerskih zajednica.
Predstavnici udruženja Stega i Komunica, kao i Udruženje pravnika Crne Gore, naglašavaju da bi ovakvo prebacivanje groblja u drugu kategoriju vlasništva bilo u suprotnosti sa Ustavom, koji prepoznaje dobra u opštoj upotrebi kao državnu imovinu. Smatraju da bi to dovelo do legalizacije nezakonito izvršenih upisa crkava i grobalja na Srpsku pravoslavnu crkvu, te da bi posljedice bile dugoročno štetne po građane.
Sa druge strane, iz Mitropolije SPC poručuju da su optužbe u vezi sa amandmanom neutemeljene, tvrdeći da izmjene Zakona neće dovesti do promjene postojećeg vlasništva grobalja, već da imaju za cilj da poboljšaju upravljanje grobljima i obezbede veću zaštitu imovine.
Predlagač amandmana, Velimir Đoković, smatra da trenutni zakon stvara administrativne prepreke za korišćenje groblja, jer je za mnoge aktivnosti potrebno pribaviti dodatna odobrenja, te vjeruje da izmjene mogu olakšati ovaj proces. Međutim, nije pojasnio konkretne koristi koje će izmjene donijeti građanima.
Pitanje o pravnom statusu groblja u Crnoj Gori i dalje izaziva široke polemike, a odluka o izmjenama Zakona o državnoj imovini biće od ključne važnosti za budući odnos između države, crkve i građana prema ovoj osjetljivoj imovini.
ETOportal/ mr Vojislav Marković