Zbunjujući slučajevi iz Nikšića i Budve ponovo otvaraju pitanje – da li bezbjednosni sektor dezinformiše javnost?
U dvije odvojene akcije, policija je saopštila da je spriječila planirane likvidacije – međutim, Više državno tužilaštvo tvrdi da o tome nije ni obaviješteno.
U fokusu je slučaj Nikšićanina D. B., kojeg policija označava kao vođu kriminalne grupe planera ubistva M. R. iz Kotora. Ipak, Osnovno tužilaštvo je sve okvalifikovalo kao – nasilničko ponašanje. Trojica državljana Srbije, navodnih članova grupe (M. J., A. S. i D. T.), ostaju u pritvoru. Banićević je pušten na slobodu.
Potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić je još prije saopštenja policije javno izjavio da je spriječena likvidacija i da je uhapšen organizator –D. B. Međutim, Više tužilaštvo demantuje da je bilo obaviješteno, dok Osnovno tužilaštvo sve tretira kao nasilje, bez elemenata pokušaja ubistva.
Policija tvrdi da je D. B. organizovao dolazak trojice državljana Srbije, obezbijedio logistiku i ukazao metu. Kod osumnjičenih su pronađeni čekić, palica i maske. Policija ih povezuje sa brojnim krivičnim djelima u Srbiji, uključujući imovinski kriminal, napade na službena lica i nelegalno oružje.
Sličan slučaj dogodio se nedavno u Budvi. Policija je, po dojavi građanina, zatekla dvojicu državljana Srbije (N. P. i N. P.) uz motor bez tablica. Obojica su novčano kažnjeni sa po 400 eura za prekršaje – nezakonit ulazak i kretanje bez dokumenata. Policija je tvrdila da je time spriječena nova likvidacija.
U istom slučaju uhapšen je i I. P., koji negira bilo kakvu povezanost sa dvojicom Srba i samim slučajem.
U oba slučaja, tužilaštva su demantovala postojanje dokaza koji bi potvrđivali da su planirane likvidacije. Bezbjednosni sektor, međutim, insistira da „proaktivno djeluje“ i da je „spriječio pet pokušaja teških krivičnih djela“.
Nakon saopštenja policije, uslijedile su pohvale ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Bečića. Međutim, činjenica da se akcije kvalifikuju kao nasilje, a ne pokušaj ubistva, baca sjenu na stvarne efekte ovih intervencija.
Sve češće navodne „spriječene likvidacije“ zasnivaju se na dojavama građana, a ne na operativnom radu. Bez materijalnih dokaza, ovakva saopštenja više liče na politički marketing nego na rezultat profesionalnog i operativnog rada bezbjednosnih službi.
ETOportal