Sudanske oružane snage zauzele su ove nedelje Kartum, protjeravši pobunjenike iz Snaga za brzu podršku (RSF) iz delova glavnog grada. Ova pobeda predstavlja ključni trenutak u dvogodišnjem sukobu koji je razorio Sudan.
Osvajanje Kartuma velika je pobjeda za generala Abdela Fataha al-Burhana, komandanta sudanske vojske. Do sada, njegova vlast se svodila na kontrolu nad lukom Port Sudan na obali Crvenog mora, dok su pobunjenici od početka sukoba držali glavni grad, aerodrom i veći dio Sudana, uključujući skoro celu regiju Darfur.
Pretpostavlja se da je sudanskoj vojsci pomogla Rusija, čiji su zvaničnici poslednjih godinu dana često boravili u Port Sudanu. U februaru su objavljeni pregovori između Rusije i Burhana o izgradnji ruske pomorske baze u blizini Port Sudana, što bi Moskvi omogućilo pristup jednoj od najvažnijih svetskih pomorskih ruta.
Takva baza bi bila od velikog značaja za Rusiju, posebno nakon što je njen vojni položaj u Siriji doveden u pitanje zbog uklanjanja sa vlasti režim Bašara al-Asada. Na početku sukoba, ruska plaćenička grupa Vagner, koja kontroliše sudanske rudnike zlata, bila je optužena za snabijevanje pobunjenika oružjem. Ipak, ruska vlada je održavala kontakte sa obje sukobljene strane, da bi sada konačno podržala Burhana.
Rat u Sudanu izbio je u aprilu 2023. godine, kada su se sukobili nekadašnji saveznici – general Abdel Fatah al-Burhan, komandant sudanske vojske, i Mohamed Hamdan Dagalo, lider Snaga za brzu podršku. Njih dvojica su sarađivali 2019. godine u rušenju dugogodišnjeg sudanskog diktatora Omara al-Bašira i ponovo 2021. godine, kada je vojska preuzela vlast. Tokom naredne dvije godine, pripremali su tranziciju ka civilnoj upravi.
Burhan je tada faktički upravljao Sudanom, dok je Dagalo, poznat kao Hemedti, bio njegov zamenik. Njihov sukob nastao je zbog neslaganja oko buduće raspodele moći, što je u aprilu 2023. godine preraslo u otvoreni rat. Hemedtijeve trupe brzo su napredovale i zauzele Kartum, povlačeći glavne linije fronta i uvodeći Sudan u još jedan dugi afrički konflikt.
Kao i u svakom ratu, civili su podnijeli najteži teret sukoba. Prema procjenama američkog izaslanika za Sudan, u sukobu je do sada stradalo oko 150.000 ljudi, dok su milioni raseljeni, a humanitarna situacija u zemlji postaje sve teža.
ETOportal