U poslednjih sedam dana, u centru Podgorice dogodile su se dve masovne tuče, koje su nastale usled verbalnih nesporazuma u saobraćaju. U oba incidenta učestvovalo je ukupno deset osoba, a vinovnici su završili sa lakšim povredama i krivičnim prijavama. Policija je uhapsila šest osoba, a tokom pretresa vozila pronađeni su drvena palica, skalpel i dva startna pištolja.
Prvi incident desio se 7. aprila, kada je verbalna svađa u saobraćaju prerasla u fizički sukob. Jedan od učesnika je iz vozila uzeo drvenu palicu i udario drugog u glavu. Drugi incident, zabeležen 30. marta na glavnom gradskom trgu, uključivao je vozača S.G. koji se zaustavio ispred kafića da razgovara sa porodicom, što je omelo taksistu M.P. Prepirka se brzo pretvorila u fizički obračun, u koji su se uključili i maloljetni sinovi i rođaci.
Građani Podgorice ogorčeni su stanjem u saobraćaju. Julija, stanovnica grada, ističe da su svakodnevni incidenti, nerazumijevanje propisa i gužve postali normalna pojava. „Zbog parkiranja na nepropisnim mestima i gužvi, svakodnevno smo u situacijama koje mogu brzo eskalirati“, kaže ona.
Mitra, još jedan građanin, smatra da su incidenti odraz mentaliteta i da bi se situacija mogla popraviti jedino stalnim kontrolama i rigoroznim kaznama. Sličnog mišljenja je i Dragoljub, koji tvrdi da je saobraćaj u Podgorici haotičan, a nedostatak parkinga dodatno pogoršava situaciju.
Sudski vještak saobraćajne struke, Goran Čarapić, ocenjuje da je bezbednost saobraćaja u Crnoj Gori alarmantna. „U poslednje dve godine smrtno je stradalo 153 osobe, što nas stavlja pri samom vrhu po broju poginulih u saobraćaju na 100.000 stanovnika“, rekao je Čarapić. On smatra da je saobraćajna kultura na nezavidnom nivou i da propise krše svi učesnici u saobraćaju. „Povećanje kazni dovelo bi do boljih rezultata i smanjenja incidenata u urbanim zonama“, dodao je.
Zvanični izvještaj o stanju bezbednosti saobraćaja u Crnoj Gori za 2024. godinu pokazuje zabrinjavajuće podatke. I pored brojnih kontrola, visok je broj vozača koji neodgovorno ugrožavaju sigurnost sebe i drugih. Izveštaj takođe ukazuje na hroničan nedostatak parkinga i saobraćajnih policajaca, posebno u Podgorici, gde su gužve i povremeni „saobraćajni kolapsi“ postali svakodnevna pojava.
Povećanje broja registovanih vozila i upotreba alkohola i droga među vozačima dodatno pogoršavaju situaciju. U 2024. godini, policija je uhapsila gotovo 10.000 vozača zbog vožnje pod dejstvom alkohola, a više od 1.800 zbog vožnje pod uticajem droga.
Uprkos naporima nadležnih, problemi sa saobraćajem, kao i nasilje na ulicama, ostaju ozbiljan izazov za Podgoricu i cijelu Crnu Goru.