Pobunjenici koji su zbacili predsjednika Bašara al-Asada i sada vladaju Sirijom imenovali su Mohameda al-Bašira za privremenog premijera. Al-Bašir je na svom Telegram nalogu saopštio da je dobio zadatak da vodi prelaznu vladu do 1. marta 2025. godine.
Asad je pobjegao iz Sirije nakon što su pobunjenici, koje predvode islamisti, ušli u Damask u nedjelju, čime je okončana pet decenija brutalne vladavine njegove porodice. Abu Mohamed al-Golani, islamistički lider koji je predvodio ofanzivu koja je srušila Asada, najavio je razgovore o prenosu vlasti i obećao da će visoki zvaničnici odgovorni za mučenja i ratne zločine biti izvedeni pred sud.
Grupa Hajat Tahrir al-Šam, koja ima korijene u sirijskom ogranku Al Kaide, već je postigla napredak u umjerenoj retorici, iako je i dalje označena terorističkom organizacijom od strane mnogih zapadnih vlada.
Normalizacija života u Damasku
U Siriji, život polako počinje da se normalizuje. Banke i prodavnice su ponovo otvorene, saobraćaj se vraća na ulice, a čistači su na terenu. Broj naoružanih ljudi na ulicama je primjetno smanjen, a borci pobunjeničkih snaga povukli su se iz gradova. Umjesto njih, na ulicama su raspoređene policija i interni bezbjednosni timovi povezani sa glavnom pobunjeničkom grupom.
SAD i međunarodna reakcija
SAD su izrazile podršku političkoj tranziciji u Siriji, ističući važnost postizanja inkluzivne vlade koja neće koristiti Siriju kao bazu za terorizam i koja će obezbijediti bezbjednu uništavanje hemijskog i biološkog oružja. Entoni Blinken, američki državni sekretar, poručio je da Vašington u potpunosti podržava proces i njegov put ka nesektaškoj vladi.
Izraelove vazdušne akcije i saopštenja o bezbjednosti
Dok se život u Siriji stabilizuje, Izrael je sproveo seriju teških vazdušnih udara, koji su, prema sirijskim opozicionim izvorima, bili usmjereni na baze sirijske vojske koje su se raspale kako su pobunjenici napredovali. Izrael tvrdi da su napadi usmjereni na baze koje su koristili sirijski vojnici i da su privremene mjere radi zaštite teritorijalne bezbjednosti.
Saudijska Arabija i Egipat osudili su izraelski napad na tampon zonu, koju su uspostavili nakon rata na Bliskom istoku 1973. godine. Izrael je, međutim, demantovao tvrdnje da njegove snage napreduju ka Damasku, navodeći da je riječ o privremenim mjerama.
Humanitarna situacija i migracije
Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, milion Sirijaca je raseljeno zbog pobunjeničke ofanzive. Šef SZOO, Tedros Adanom Gebrejesus, izrazio je nadu da uspostavljanje prelazne vlade u Damasku može pružiti novu nadu zemlji koja je pretrpjela ogromne gubitke. Iako je mnogo zatvorenika oslobođeno tokom ofanzive, sudbina mnogih drugih ostaje nepoznata.
Turske vojne akcije
Turska je izvela napad na 12 kamiona sa projektilima i teškim naoružanjem, koji su pripadali YPG, kurdskoj paravojnoj grupi. Ove snage su napustile područje na sjeveroistoku Sirije, ostavljajući vojnu opremu koja je uništena od strane turskih trupa.
Sirija je na raskršću, suočena sa procesima političke tranzicije, međunarodnim napetostima i humanitarnom krizom koja zahtijeva brzu akciju kako bi se stabilizovala zemlja i obezbijedio mir za njene građane.