Nacrt izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja, koji je trenutno na javnoj raspravi, donosi značajne promjene u pravilima saobraćaja u Crnoj Gori. Među ključnim izmjenama su mjere koje se odnose na mlade vozače, odgovornost roditelja za upravljanje električnim trotinetima, strože kazne za prekršaje i pojačana ovlašćenja za policiju.
Jedna od ključnih novina odnosi se na mlade vozače, posebno one između 18 i 21 godine, kojima će biti zabranjeno upravljanje vozilima od 23 do 6 časova. Takođe, vozači u ovoj starosnoj kategoriji neće moći da voze vozila B kategorije čija snaga motora prelazi 80 kW, osim ako u vozilu nije član porodice sa važećom vozačkom dozvolom u trajanju od najmanje pet godina.
Sa druge strane, novi zakon po prvi put uređuje korišćenje električnih trotineta, propisujući zabranu upravljanja za lica mlađa od 16 godina, kao i obavezno nošenje kacige. Takođe, odgovornost za upravljanje električnim trotinetima od strane maloljetnika biće na roditeljima i starateljima, koji će odgovarati ukoliko dozvole djeci da upravljaju trotinetima na javnim putevima.
Izmjene zakona donose i strože sankcije za ozbiljne saobraćajne prekršaje. Vozači koji koriste uređaje za ometanje rada policijskih radara, kao i oni koji voze u suprotnom smjeru ili prebrzo, suočiće se sa novčanim kaznama do 1.000 eura, a u nekim slučajevima i sa zatvorskom kaznom do 60 dana. Za ozbiljne prekršaje, poput prolaska kroz crveno svjetlo, predviđene su kazne zatvora od 15 do 30 dana.
Takođe, za najteže prekršaje predviđeno je privremeno oduzimanje vozila, naročito za vozače koji su prethodno pravosnažno osuđivani za teže saobraćajne prekršaje. Prekršajima koji izazivaju saobraćajne nesreće ili neposrednu opasnost, biće izrečeni dodatni kazneni bodovi, a vozači mogu biti lišeni prava na upravljanje vozilom na period od tri do šest mjeseci.
Izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja imaju za cilj povećanje bezbjednosti na crnogorskim putevima, smanjenje broja saobraćajnih nesreća i smanjenje broja poginulih i povrijeđenih. Strože kazne za saobraćajne prekršaje, naročito one koji ugrožavaju živote drugih učesnika u saobraćaju, kao i mjere koje se odnose na mlade vozače i električne trotinetе, pokazuju odlučnost da se situacija na crnogorskim putevima popravi. S obzirom na to da su prošle godine na crnogorskim putevima poginule 75 osobe, ove promjene predstavljaju korak ka sigurnijem i odgovornijem saobraćaju, u kojem će svi učesnici morati da prepoznaju svoju odgovornost.
ETOportal/V.M.
.