U ponedjeljak je sedam najvećih američkih tehnoloških kompanija, poznatih kao “Magnificent 7”, zabilježilo rast tržišne vrijednosti od čak 837,5 milijardi dolara, što je najveći skok od 9. aprila.
Ovaj boom na berzi uslijedio je nakon postizanja dogovora između Sjedinjenih Američkih Država i Kine o privremenoj obustavi većine uzajamnih tarifa, što je donijelo dugo očekivani predah investitorima.
Ko je profitirao?
-
Nvidia i AMD porasli su po 5%,
-
Broadcom skočio 6%,
-
Qualcomm je dodao oko 5%,
-
Marvell je zabilježio čak 8% rasta,
-
TSMC je porastao 6%, dok su ASML i Infineon skočili oko 6% u Evropi.
Apple i Amazon sa najvećim skokovima:
Apple, koji i dalje proizvodi oko 90% svojih iPhone uređaja u Kini, najavio je da bi ga tarife mogle koštati oko 900 miliona dolara u ovom kvartalu. Ipak, akcije su porasle 6%, jer primirje može ublažiti taj udarac.
Amazon je porastao 8%, što nije iznenađujuće jer veliki broj prodavaca na platformi zavisi od kineskih dobavljača.
Nije samo američki sektor profitirao. Kineske kompanije poput Alibaba, JD.com i Baidu zabilježile su snažan rast na američkom tržištu, jer investitori očekuju stabilnije trgovinske odnose.
Daniel Ives iz Wedbush Securities smatra da bi tržišne vrijednosti mogle doseći istorijske visine do 2025. godine ako trgovinski pregovori između SAD-a i Kine nastave pozitivnim tokom.
Privremeno smirivanje trgovinskih tenzija donijelo je veliko olakšanje tržištu, posebno tehnološkom sektoru. Iako još nije postignut trajni sporazum, investitori vide potencijal za novi rast.