Uvođenje viza za građane Rusije, Bjelorusije i eventualno drugih zemalja poput Kine, Irana, Pakistana i Turske predstavlja značajan korak u usklađivanju vizne politike Crne Gore sa standardima Evropske unije, čiji je cilj članstvo u tom bloku. Ovaj potez ima nekoliko važnih aspekata, od političkih i ekonomskih do društvenih, i mogao bi imati dalekosežne posledice na odnose Crne Gore sa tim zemljama.
Crna Gora je postala privlačna destinacija za veliki broj ruskih i beloruskih državljana, kako turističkih posjetioca, tako i onih koji su se odlučili da trajno ili privremeno presele u zemlju. Podaci iz 2023. godine pokazuju da su ruski turisti činili značajan udio u ukupnom broju noćenja (više od 23% svih noćenja u Crnoj Gori), a takođe su u velikoj mjeri uticali na ekonomiju kroz potrošnju, kupovinu nekretnina i plaćanje poreza.
Uvođenjem viza za Rusiju, Bjelorusiju, Kinu, kao i druge zemlje koje se nalaze na listi šengenskih restrikcija, Crna Gora bi se uskladila sa EU, što je ključan dio njenog puta ka punopravnom članstvu u Uniji. Međutim, treba očekivati da će ovaj korak imati i negativne političke i ekonomske efekte, posebno u smislu smanjenja broja turista i potencijalnih investitora, što bi moglo uticati na različite sektore crnogorske ekonomije.
Izvor Dan/ETOportal