U Libanu su u srijedu, 18. septembra zabilježene nove eksplozije voki-tokija (ručnih radio uređaja) koje koristi militantna naoružana grupa Hezbolah u južnom predgrađu glavnog grada Bejruta, prenijela je agencija Rojters (Reuters), pozivajući se na bezbjednosne izvore i izjave očevidaca.
Najmanje jedna eksplozija dogodila se u blizini sahrane koju je organizovao Hezbolah za ubijene pripadnike te organizacije tokom prethodnog dana, kada su hiljade pejdžera eksplodirale širom zemlje.
AFP je prenio, pozivajući se na saopštenja zvaničnika, da su u drugom talasu eksplozija uređaja u srijedu u Libanu poginule tri osobe, dok je više od 100 ranjeno.
Kako navodi AFP, izvor blizak Hezbolahu naveo je da su voki-tokiji koje koriste pripadnici te militantne grupe eksplodirali u uporištu Hezbolaha u Bejrutu, dok državni mediji izvještavaju o sličnim eksplozijama u južnom i istočnom Libanu.
Hezbolah, koji ima podršku Irana, 18. septembra je saopštio da je izveo raketni napad na položaje izraelske artiljerije. Rojters prenosi, pozivajući se na visoko pozicionirane bezbjednosne izvore u Libanu, da je eksploziv u pejdžere pripadnika Hezbolaha postavila izraelska obaveštajna agencija Mosad mjesecima prije nego što su oni detonirani.
Broj stradalih u eksplozijama porastao je na 12, uključujući dvoje djece, rekao je u srijedu libanski ministar zdravlja Firas Abijad (Firass Abiad). U napadu 17. septembra ranjeno je skoro 3.000 ljudi, uključujući borce Hezbolaha i iranskog izaslanika u Bejrutu.
لحظة انفجار جهاز لاسلكي أثناء تشييع في الضاحية الجنوبية pic.twitter.com/jNYyKHhzDq
— Al Jadeed News (@ALJADEEDNEWS) September 18, 2024
Hezbolah je obećao da će uzvratiti Izraelu, čija vojska je odbila da komentariše eksplozije. U saopštenju se navodi da će Hezbolah nastaviti da podržava Hamas u Gazi i da bi Izrael „trebalo da očekuje odgovor na masakr“.
Dvije strane su učestvuju u prekograničnom ratu od izbijanja sukoba u Gazi prošlog oktobra, što je podstaklo strah od šireg bliskoistočnog sukoba koji bi mogao da u sukob da uvuče Sjedinjene Američke Države (SAD) i Iran.
Tajvanski proizvođač pejdžera negirao je da je proizveo pejdžer uređaje koji su eksplodirali u napadu koji je povećao izglede za rat punih razmera između Hezbolaha i Izraela.
Za hiljade pejdžera koje su nosili pripadnici militantne grupe Hezbolah u Libanu i Siriji i eksplodirali u seriji tokom jednog sata 17. septembra, sumnja se da su bili napunjeni eksplozivom i da je njihov proizvođač mađarska kompanija BAC Consulting.
Američki državni sekretar Entoni (Antony) Blinken negirao je izvještaje da su SAD znale unaprijed za smrtonosni napad u Libanu, u kojem su eksplodirale stotine pejdžera članova Hezbolaha.
„SAD nisu znale za to, niti su umiješane u te incidente. Još uvek sakupljamo informacije i činjenice“, rekao je Blinken na konferenciji za novinare u Kairu, prenijela je agencija Rojters.
Blinken je naglasio da je važno da sve strane izbjegavaju poteze koje bi dovele do dalje eskalacije sukoba i da „još nije jasno“ kakve će posljedice imati napad na Hezbolah, koji uživa podršku Irana.
Izvor: Radio slobodna Evropa