Cilj unapređenja sistema javnih nabavki, pored ostvarivanja osnovnih načela ekonomičnosti i efikasnosti upotrebe javnih sredstava po principu „ vrijednost za novac „ treba da predstavlja i odnos između onoga što je plaćeno i vrijednosti koja je dobijena. Međutim, u praksi, postupci javnih nabavki često postaju poligon za korupciju i druge nelegalne prakse. Jedan od najčešćih oblika manipulacije u javnim nabavkama u Crnoj Gori, ali i u mnogim drugim državama, jeste postavljanje diskriminatorskih tehničkih specifikacija koje isključuju određene ponuđače iz procesa nabavke. Ove prakse ne samo da ugrožavaju konkurenciju, već omogućavaju zloupotrebu javnih sredstava i favorizovanje određenih kompanija i pojedinaca.
Prema Zakonu o javnim nabavkama Crne Gore, osnovna svrha nabavki jeste da se obezbijedi konkurencija i tržišna ravnoteža, čime se garantuje najbolji kvalitet za najpovoljniju cijenu. Zakon takođe jasno propisuje definisane smjernice za sprovođenje postupka javnih nabavki, uljučujući odredbe koje se odnose na transparentnost, ravnopravnost ponuđača i zaštitu konkurencije. Prema zakonu, svi postupci moraju biti otvoreni, ujednačeni i nepristrasni. Međutim, zakon ne pruža dovoljno konkretnih mehanizama za prevenciju i sankcionisanje diskriminatorskih tehničkih specifikacija. To stvara prostor za zloupotrebu i korupciju jer nadležni organi često nemaju efikasne mehanizme za kontrolu i reviziju postupka javnih nabavki. Lica koja se profesionalno bave poslovima javnih nabavki često ističu da je tehnička specifikacija veoma precizan alat za korupciju. Diskriminatorske specifikacije postavljaju nerealne ili previše specifične tehničke zahtjeve koje samo određene firme mogu ispuniti, čime se ostalim ponuđačima uskraćuje mogućnost da učestvuju u postupku. Takve specifikacije mogu se kretati od nepotrebnih i prekomjernih tehničkih zahtjeva, poput specifičnih karakteristika proizvoda koje nijedna druga firma osim favorizovane ne može da ponudi, do zahtjeva koji nijesu objektivno opravdani potrebama naručioca. Na primjer, kada se od ponuđača traži da posjeduje specifične certifikate ili licence koju drugi konkurenti nemaju, ili kada je zahtjev za proizvod ili uslugu toliko specifičan da ga može ispuniti samo jedan ili nekoliko odabranih ponuđača, takve tehničke specifikacije se smatraju diskriminatornim.
Kontrola od strane Agencije za zaštitu konkurencije, Komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki kao i ostalih nadležnih tijela, u teoriji bi trebalo da spriječe ovakve prakse. Međutim, u praksi se često dešava da je teško dokazati postojanje namjere za diskriminaciju, jer je diskreciona moć u određivanju tehničke specifikacije često široka. Čak i kada postoje sumnje u diskriminaciju, složenost zakonodavstvenog okvira i dugotrajni pravni postupci čine da ovakvi postupci rijetko rezultiraju pravim sankcijama.
Koruptivni mehanizam kroz diskriminatorske tehničke specifikacije imaju dugoročne negativne efekte na ekonomiju i društvo. Kao prvo, smanjenje konkurencije u postupku javnih nabavki vodi do većih cijena i nižeg kvaliteta nabavljenih proizvoda i usluga, i kao drugo, negativni efekat smanjenja povjerenja građana u institucije, jer ovakve prakse često dovode do toga da javna sredstva nijesu utrošena na način koji bi bio najpovoljniji za širu društvenu zajednicu.
Kako bi se spriječile diskriminatorske tehničke specifikacije i smanjio prostor za korupciju, neophodno je unaprijediti zakonsku regulativu i institucije koje nadgledaju javne nabavke. To uključuje preciznije definisanje tehničkih specifikacija koje moraju biti osnovane na objektivnim potrebama naručioca i obavezivanje na javnu i transparentnu reviziju svih ključnih parametara u procesu nabavke. Takođe, ključno je razvijati kapacitete nadležnih organa za praćenje i kontrolu javnih nabavki, kao i uvođenje strožijih sankcija za one koji zloupotrebljavaju zakonske odredbe.
Korupcija kroz diskriminatorske tehničke specifikacije u postupcima javnih nabavki predstavlja ozbiljan izazov za reforme koje Crna Gora mora sprovesti kako bi poboljšala efikasnost i transparentnost svojih institucija. Samo uz ozbiljan pristup reformama, unapređenjem zakonske regulative i jačanjem kontrolnih mehanizama, moguće je smanjiti ovu negativnu pojavu i stvoriti uslove za pravedniji i ravnoteženiji ekonomski razvoj.
Autor mr Vojislav Marković