U Euroclear se drži imovina raznih banaka i država ukupne vrijednosti od 38.000 milijardi eura
Belgija, kao zemlja srednje veličine u EU i NATO, namjerava obezbijediti oko milijardu eura vojne pomoći Ukrajini svake godine. To je obećao tokom svog boravka u Kijevu belgijski premijer Bart de Wever, ponavljajući da će Belgija ostati vjeran saveznik Ukrajini.
Međutim Ukrajinu zanima nešto drugo što bi moglo biti puno važnije, a u rukama je Belgije. U toj zemlji, tačnije u finansijskom tijelu Euroclear, čuvaju se sredstva Rusije od oko 200 milijardi eura. Ne samo Ukrajina već i neke zemlje EU su u nekoliko navrata predložile prebacivanje tih sredstava u poseban fond za Ukrajinu, što bi se moglo pravdati i postojećim sankcijama protiv Rusije i potrebom za finansiranje obnove Ukrajine koja je stradala tokom ruskih napada.
Euroclear je takozvana „Banka svih banaka“ i u njoj se drži imovina raznih banaka i država, ukupne vrijednosti od 38.000 milijardi eura. Euroclear trguje sa tim dionicama i obveznicama. Kada su EU, ali i grupa G-7 odlučile zamrznuti rusku imovinu u Euroclearu su bila većina sredstava od ukupno 240 milijardi eura. Iako se prinosi iz te imovine usmjeravaju Ukrajini, nakon što se plati porez na profit, potpuno oduzimanje tih sredstava bi bilo pravno problematično. S druge strane, belgijski premijer De Wever je saopštio da bi „Rusija to doživjela kao objavu rata“.
– Nije to tako jednostavno kao što se na prvi pogled čini. Oduzimanje sredstva centralne banke je čin rata. Može se činiti simpatičnim i poštenim dati Ukrajini 200 milijardi eura. Ali mi ne živimo u nekom svijetu fantazija već i u realnom svijetu. Nešto tako bi imalo posljedice po čitav finansijski svijet. I mislim da bi Rusija, koja ima sredstva reagovala ako bi ih neko drugi koristio“ rekao je nedavno novinarima de Wever.
Čak i Evropski Parlament je predložio da se zamrznuta ruska sredstva na teritorij EU koriste kako bi se finansirala pomoć Ukrajini. Zanimljivo je da Evropska komisija nije odbacila zapljenu ruske imovine bez obzira na sva upozorenja Belgije. Postoje diplomati u EU koji vjeruju da bi se mogao pronaći i zakonski način za potpunu zapljenu imovine, a ne samo zamrzavanje, pozivajući se na činjenicu da je Rusija izvršila agresiju na Ukrajinu.
Tako bi, kažu oni koji se za to zalažu, „Rusija shvatila da mora platiti za svoje greške“. Međutim takva odluka bi i iz političkog i pravnog aspekta bila nešto u što se Belgija neće upuštati. Drugačije bi bilo kada bi se o tome postigao konsenzus unutar Evropske unije, što nije izgledno.
ETOportal/V.M