Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u ponedjeljak je istakao potrebu za diplomatskim rješenjem ruskog rata u Ukrajini, spomenuvši mogućnost raspoređivanja stranih trupa u Ukrajini dok zemlja ne postane članica NATO saveza.
Njegova izjava tokom konferencije za novinare sa liderom njemačke opozicije Fridrihom Mercom označava novu otvorenost Kijeva za pregovore, posebno u svjetlu povratka Donalda Trampa na predsjedničku poziciju u Sjedinjenim Američkim Državama 20. januara, prenosi Reuters.
Novoizabrani američki predsjednik, koji je naglasio želju za brzim okončanjem rata, pozvao je u nedjelju na hitno primirje i pregovore nakon sastanka sa Zelenskim i francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom u Parizu.
„Ukrajina želi više od drugih da se ovaj rat okonča. Nema sumnje da bi diplomatsko rješenje spasilo više života. Mi se za to zalažemo“, izjavio je Zelenski novinarima u Kijevu.
Zelenski je dodao da je na sastanku s Makronom i Trampom razgovarao o mogućnosti „zamrzavanja“ linija fronta u ratu. Rusija kontroliše gotovo petinu ukrajinske teritorije od početka invazije 2022. godine, što je dovelo do najvećeg sukoba u Evropi od Drugog svjetskog rata.
Zelenski je takođe prenio dvojici lidera da ne vjeruje da Putin želi okončati rat i da je potrebno da se ruski predsjednik na to primora. „Možete izvršiti pritisak samo ako je Ukrajina snažna. Snažna Ukrajina prije bilo kakve diplomatije znači snagu na ratištu“, rekao je ukrajinski predsjednik, aludirajući na potrebu za spoljnom pomoći u jačanju ukrajinskih snaga.
Njegovu izjavu podržao je i Fridrih Merc, lider njemačke opozicije i favorit na izborima za novog kancelara, koji je rekao da trenutna njemačka politika tjera Ukrajinu da se bori s „jednom vezanom rukom“.
Zelenski je takođe komentirao ideju koju je u februaru iznio francuski predsjednik Makron, a koja predviđa mogućnost slanja stranih trupa u Ukrajinu. Iako nije bilo konsenzusa među evropskim liderima, Zelenski je rekao da bi Ukrajina bila voljna razmotriti ovu opciju. „Moguće je razmatrati i raditi na Emanuelovom stavu. Sugerisao je da bi dio trupa neke zemlje bio prisutan na teritoriji Ukrajine, što bi nam jamčilo sigurnost dok ne postanemo član NATO-a“, rekao je Zelenski.
Ukrajina, koja već neko vrijeme traži članstvo u NATO-u, takođe inzistira na sigurnosnim garancijama kako bi spriječila novu rusku invaziju nakon što trenutni sukob završi. „Ako postoji pauza dok Ukrajina nije članica NATO-a, i čak ako imamo pozivnicu, ko nam tada garantuje sigurnost?“, upitao je Zelenski.
Rusija, koja smatra članstvo Ukrajine u zapadnoj vojnoj alijansi neprihvatljivom prijetnjom, zahtijeva od Kijeva da odustane od tih ambicija.