Žan-Mari le Pen, osnivač francuske krajnje desničarske stranke Nacionalni front, preminuo je u 96. godini života. Le Pen je bio poznat po vatrenoj retorici protiv migracija i multikulturalizma, što mu je donijelo snažnu podršku među pristalicama, ali i široku kritiku širom Francuske i šire.
Kontroverzna figura francuske politike
Le Pen je bio političar čiji su stavovi često izazivali kontroverze. Njegove izjave o poricanju holokausta, kao i prijedlog iz 1987. godine da se osobe oboljele od AIDS-a nasilno izoluju u specijalnim ustanovama, naišle su na osude međunarodne javnosti.
Godine 2002. postigao je najveći politički uspjeh kada je ušao u drugi krug predsjedničkih izbora, izazvavši šok u francuskoj politici. Ipak, poražen je od tadašnjeg predsjednika Žaka Širaka.
Porodične i političke podjele
Le Pen je imao buran odnos sa svojom ćerkom, Marin le Pen, koja ga je izbacila iz stranke 2015. godine nakon što je preuzela njeno vođstvo. Marin je preimenovala Nacionalni front u Nacionalno okupljanje, nastojeći da stranku distancira od radikalne reputacije koju je stekla pod očevim vodstvom. Pod njenim rukovodstvom, stranka je postala jedna od najmoćnijih političkih snaga u Francuskoj.
Reakcije i nasljeđe
Predsjednik Nacionalnog okupljanja, Žordan Bardela, potvrdio je vijest o smrti na društvenoj mreži X (bivšem Twitteru), opisujući Le Pena kao „tribuna naroda“ koji je uvijek služio Francuskoj.
U trenutku očeve smrti, Marin le Pen nalazila se na francuskom ostrvu Majotu u Indijskom okeanu, koje je pogođeno ciklonom.
Žan-Mari le Pen ostavlja iza sebe složeno nasljeđe – kao pionir krajnje desničarske politike u Francuskoj, ali i kao figura čija je politička zaostavština duboko podijelila zemlju.