Njemačku, najveću evropsku privredu, trese politička i ekonomska kriza. Nakon što je premijer Olaf Scholz smijenio ministra finanansija Christiana Lindnera, politička nestabilnost raste, a 23. februara očekuju se izbori koji bi mogli promijeniti vlast. U isto vrijeme, njemačka industrija, posebno autoindustrija, suočava se s ozbiljnim problemima.
Volkswagen, najavio gašenje tri fabrike, čime bi se ugasilo do 15.000 radnih mjesta, suočen je s viškom od 500.000 neprodanih vozila. Ove poteze slijede i drugi proizvođači, kao što su Schaeffler i Continental, koji planiraju masovna otpuštanja. Schaeffler namjerava ukinuti 4.700 radnih mjesta, dok Continental planira smanjenje od 7.150 do 2028. godine, zbog slabe prodaje i problema sa prilagođavanjem proizvodnju na električna vozila.
Bosch, ključni dobavljač autodijelova, takođe smanjuje broj zaposlenih i uvodi skraćeno radno vrijeme za 10.000 radnika. Sličan trend bilježi i ZF Friedrichshafen, koji planira ukinuti 14.000 radnih mjesta do 2028. godine, zbog pada interesa za tradicionalne autodijelove.
Problemi u autoindustriji prelijevaju se na druge sektore, pa tako najveći njemački proizvođač čelika, ThyssenKrupp, planira smanjenje broja zaposlenih sa 27.000 na 16.000 do 2030. godine. Iako njemačka vlada pokušava stabilizovati situaciju, ekonomski problemi, zajedno s političkom nesigurnošću, ukazuju na ozbiljan period izazova za njemačko društvo.
ETOportal