Na rimskom „Olimpiku“, Roma je u prvih 17 minuta riješila pitanje pobjednika i slavila u jubilarnom 200. „Derbiju dela Kapitale“. „Vučica“ je zabilježila 75. trijumf u međusobnim duelima sa gradskim rivalom Laciom, dok je ovaj poraz produbio njihove probleme u Seriji A.
Rano vođstvo Rome
Izabranici Klaudija Ranijerija krenuli su silovito. U 10. minutu, Lorenco Pelegrini je nakon sjajne akcije primio loptu na ivici kaznenog prostora, varkom izbacio čuvara i preciznim udarcem pogodio sami ugao gola. Golman Lacija Ivan Provedel uspio je da dodirne loptu vršcima prstiju, ali je samo uljepšao pogodak – 1:0.
Samo sedam minuta kasnije, Aleksis Salemakers je protutnjao desnom stranom i uputio snažan udarac ka golu. Provedel je prvi šut zaustavio, ali se lopta odbila nazad do Belgijanca, koji je iz drugog pokušaja zatresao mrežu – 2:0.
Lacijali prijetili, Svilar briljirao
Lacio je u drugom poluvremenu pokušao da preokrene. Srpski golman Mile Svilar bio je neprelazan, odbranivši udarce Tatija Kasteljanosa i Matea Genduzija. Najveću šansu za Lacio propustio je Loum Čaona, čiji je šut sa sedam metara pogodio prečku.
Iako su nebesko-plavi nastavili s napadima, Roma se uspješno branila, grčevito čuvala prednost i na kraju došla do dragocjenih bodova.
Buran kraj i isključenja
U sudijskoj nadoknadi, utakmica je kulminirala naguravanjem i fizičkim obračunom svih igrača na terenu. Tati Kasteljanos je glavom udario Matsa Humelsa, zbog čega je dobio crveni karton. Isključenje je dobio i jedan član stručnog štaba Rome zbog burne reakcije na dešavanja na terenu.
Istorija i rivalstvo
„Derbi dela Kapitale“ odigran je 200 puta od 1929. godine. Roma sada ima 75 pobjeda, dok je Lacio slavio 58 puta, a 67 mečeva završeno je neriješeno.
Rivalstvo datira iz perioda fašističkog diktatora Benita Musolinija, koji je želio da Rim predstavlja samo jedan klub. Lacio je odbio fuziju, dok je Roma osnovana 1927. godine spajanjem tri manja kluba. Od tada traje rivalstvo koje odražava i društvene podjele: navijači Lacija tradicionalno su naklonjeni desničarskim idejama, dok su pristalice Rome povezane s lijevim ideologijama.