Elon Musk, Robert F. Kennedy, Majk Pompeo i Marko Rubio – najbogatiji čovjek na svijetu, nećak čuvenog predsjednika, bivši direktor CIA-e i odani republikanac kojeg je Donald Tramp ranije žestoko kritikovao – neki su od pojedinaca koje mediji navode kao moguće članove Trampove druge administracije.
Trampov tim za prenos vlasti „u narednim danima i nedeljama” treba predstaviti listu ministara i savjetnika novog predsjednika, uoči inauguracije zakazane za 20. januar. Tramp je već imenovao šeficu kabineta – to će biti Susie Wiles, dugogodišnja voditeljka njegove kampanje i prva žena na toj poziciji, prenosi Hina.
Ta funkcija nosi značajan uticaj jer osoba na tom mjestu upravlja osobljem Bijele kuće, organizuje predsjednikov raspored i uspostavlja kontakte sa ostalim vladinim odjelima i zakonodavcima. Tokom prvog mandata, Tramp je na ovoj funkciji imao četiri različita saradnika, od kojih ga je jedan, John Kelly, nazvao „fašistom” u oktobru.
Ko će još biti u Trampovoj drugoj vladi?
„Biće povratnika, novih ljudi, ne samo velikih imena, već i demokrata, nezavisnih i preduzetnika,” izjavio je Džejson Miler, Trampov savjetnik, u razgovoru za Fox News.
Pravosuđe
Za predsjednika koji je osuđivan za kazneno djelo i ima još nekoliko pravnih procesa protiv sebe, imenovanje ministra pravde je veoma osjetljivo pitanje. Mediji u tom kontekstu pominju senatore Majka Lija iz Jute i Erika Šmita iz Misurija. Bez obzira na izbor, ministar pravde će imati zadatak da spriječi dalje pravne postupke protiv Trampa, ali i da sprovede najavljenu političku osvetu protiv onih koje Tramp smatra odgovornima za njegov progon.
Vanjski poslovi
Državni sekretar, američki pandan ministru vanjskih poslova, ključno je lice SAD-a na međunarodnoj sceni. Tramp je tokom prvog mandata na toj funkciji prvo postavio Reks Tilersona, a potom Majka Pompea, bivšeg direktora CIA-e. Mediji sada kao mogućeg kandidata za ovu funkciju navode Ričarda Grenela, bivšeg ambasadora SAD-a u Njemačkoj i Trumpovog specijalnog izaslanika za Kosovo i Srbiju. Grenel je viđen i kao mogući savjetnik za nacionalnu bezbjednost, dok bi u tom slučaju senator Marko Rubio mogao biti postavljen za državnog sekretara.
Odbrana i CIA
SAD-ovi saveznici i suparnici pažljivo prate ko će preuzeti Pentagon i CIA-u. Na čelo Ministarstva odbrane Tramp bi mogao imenovati Pompea, iskusnog obavještajca i diplomatu. Za direktora CIA-e spominju se ultra-konzervativni Džon Ratklif iz Teksasa i Kaš Patel, advokat i bivši zaposlenik u obavještajnim agencijama, koji je poznat po kritici „duboke države” za navodnu urotu protiv Trampa.
Ministarstvo finansija
Na poziciju ministra finansija pominju se dva milijardera – Skot Besent, donator i Trampov ekonomski savjetnik, i Džon Polson, koji je poznat kao jedno od najuglednijih imena u finansijskom svijetu.
Efikasnost vlade
Elon Musk, vlasnik kompanija Tesla i SpaceX, finansijski je podržao Trampovu kampanju sa preko 100 miliona dolara i sada se razmatra kao kandidat za rukovođenje ministarstvom „efikasnosti vlade”. Tramp i Musk tvrde da bi zajedničkim snagama mogli uštedjeti 2.000 milijardi dolara u državnom budžetu, no još nisu objasnili konkretne planove za postizanje tog cilja.
Zdravstvena zaštita
Robert Kenedi mlađi, koji je do nedavno bio nezavisni predsjednički kandidat, sada je podržao Trampa i pominje se kao mogući lider zdravstvenih politika. Kenedi je poznat po kritičkim stavovima prema vakcinaciji i kontroverznim izjavama o zdravlju. Nakon Trampove pobjede izjavio je da „neće nikome uskratiti vakcine”, ali će raditi na njihovoj bezbjednosti i omogućiti građanima SAD-a slobodu izbora kada je u pitanju njihovo zdravlje.
Izvor: Al Jazeera Balkans