Kafa:
Ljubitelji kafe, možda je vrijeme da razmislite o tome da prvo doručkujete prije nego što popijete svoju omiljenu šoljicu. Kafa, posebno ako je jaka i crna, može biti teška za želudac kad je prazan. Kofein podstiče lučenje gastrina – hormona koji povećava proizvodnju želudačne kiseline. Ovo može izazvati simptome refluksa, poput nadimanja, mučnine i regurgitacije. Iako kofein može imati ove efekte u bilo kojem trenutku, na prazan stomak učinci su obično izraženiji. Savjet: pojedite malu užinu bogatu proteinima ili zdravim mastima prije nego što popijete kafu.
Začinjena hrana:
Začinjena jela mogu iritirati sluznicu želuca, posebno ako niste navikli na pikantnu hranu. Većina začina sadrži kapsaicin, hemikaliju koja se vezuje za receptore u vašem probavnom sistemu. Telo tada misli da je nešto štetno ušlo u vaš želudac, što dovodi do povećane proizvodnje sluzi i ubrzanog varenja. Posledica svega toga mogu biti problemi sa stomakom, tečna stolica ili dijareja. Ako vam je stomak osjetljiv, izbegavajte začinjenu hranu na prazan stomak.
Slatka hrana:
Iako može zvučati primamljivo, slatki doručak nije najbolja opcija na prazan stomak. Hrana bogata šećerima može uzrokovati brzi skok nivoa insulina i šećera u krvi, što često dovodi do naglog pada energije. Da biste to izbegli, prvo jedite hranu bogatu vlaknima. Vlakna usporavaju apsorpciju šećera, čime se održava stabilniji nivo šećera u krvi tokom dana.
Čajevi sa kofeinom:
Kao i kafa, čajevi sa kofeinom, poput zelenog čaja, mogu iritirati želudac na prazan stomak. Kofein u čajevima povećava proizvodnju želudačne kiseline, što može izazvati simptome refluksa i druge probleme sa varenjem. Preporučuje se da pojedete nešto prije nego što popijete čaj.
Jogurt:
Iako je jogurt bogat probioticima i mlečnom kiselinom, koji su dobri za probavni sistem, konzumacija jogurta na prazan stomak može izazvati povećanje proizvodnje želudačne kiseline. Ovo može uzrokovati nelagodnosti, a neki od korisnih probiotika mogu biti uništeni usled visoke kiselosti. Bolje je jesti jogurt nakon obroka, kada se mlečna kiselina lakše apsorbuje.
Gazirana pića:
Gazirana pića, iako osvežavajuća, mogu izazvati nadimanje, podrigivanje i nelagodnost, naročito ako ih konzumirate na prazan stomak. Mehurći ugljen-dioksida stvaraju pritisak u stomaku, što može uzrokovati teške simptome. Takođe, gazirana pića često sadrže visok nivo šećera, što dodatno opterećuje organizam.
Masna pržena hrana:
Hrana bogata mastima, posebno pržena, može biti teška za probavni sistem. Takođe, masna hrana zahtijeva duže vreme za varenje, što može povećati proizvodnju želudačne kiseline i izazvati nelagodnost. Ako već morate jesti masnu hranu, kombinuje je sa ugljenim hidratima, poput krompira, pirinča ili hleba, koji mogu smanjiti negativne efekte na želudac.
Citrusno voće i sokovi:
Iako su agrumi, poput pomorandže i grejpfruta, često povezani sa zdravim doručkom, oni mogu iritirati želudac na prazan stomak. Limunska kiselina koja se nalazi u ovim plodovima može izazvati nelagodnosti, posebno ako imate osjetljiv probavni sistem. Ako volite citrusne plodove, pokušajte ih konzumirati zajedno sa ugljenim hidratima, koji mogu pomoći u apsorpciji kiseline i ublažiti moguće iritacije.
Izvor: Ljepota i zdravlje