Životinje se prebacuju s jedne lokacije na drugu, to nije u skladu sa zakonom, i zaista neko mora odgovarati , čak i farmeri ako je bilo propusta u preventivnim mjerama, kazao je govoreći o kju groznici koja se pojavila na više farmi u Nikšiću I Danilovgradu, sekretar Udruženja stočara iz Danilovgrada Vlado Lakić.
“Na sceni je nestručnost i neznanje. Mi o takvom neznanju već dugo vremena govorimo, ljudi koje vode određene resore u Ministarstvu poljoprivrede, baš zbog te njihove nestručnosti i neodgovornosti, doveli su nas u ovakvu poziciju da će od svakog crnogorskog farmera, koji ima veliko imanje, koji ima puno stoke, doći u poziciju da bude sjutra socijalni slučaj. Danas se to desilo u Danilovgradu i u Nikšiću, sjutra će se desiti u Pljevljima ili u Žabljaku. Jer, ovo je, moramo se složiti svi, zarazna bolest. Dakle, kad imamo zaraznu bolest na terenu postupa se hitno, tu nema odlaganja i čekanja, već kad god se potvrdi koji slučaj kod životinje mora se odmah reagovati i ta životinja mora biti usmrćena i uklonjena”, rekao je Lakić gostujući u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata na Televiziji E.
Podsjetio je da su mještani blokirali lokalni put Danilovgrad – Studeno, u mjestu Dračje. Oni su, kako je rekao blokirali kamione Javnog komunalnog preduzeća iz Danilovgrada, koji su odvozili eutanaziranu zaraženu stoku, koji nijesu dezinficirani, te postoji mogućnost da se zbog takvih okolnosti zarazi ogroman broj ljudi.
Naveo je da se Q groznica pojavila u drugoj polovini jula na jednoj farmi u Danilovgradu, a zaražene životinje su, kako kaže, eutanizirane tek 19.avgusta. Dodaje da je to bio samo jedan dio, a da je drugi dio zaraženih životinja tek juče eutanaziran.
“Imali smo dva mjeseca zarazu na farmama, koja se širila, jednostavno nije postojala mogućnost uklanjanja tih životinja baš zbog nepostojanja lokacija. Farmeri su bili spremni, davali jedan dio lokacija, međutim, od toga se odustalo, pa se pribjeglo neplanski određivanju nekih lokacija u vodotoku rijega, gdje imamo problem da sjutra, za mjesec, dva, tri, pet, kad krenu velike kiše, da ne dođe do zagađenja Oraške jame i možemo imati situaciju da voda neće biti za upotrebu, i da će se zaraziti veliki dio ljudi”, objašnjava on.
Kaže kako oni koji vode institucije nijesu odradili svoj posao i da je najveća krivica je na njima.
“Ovdje nema krivice drugih ljudi. Veterinarski inspektori postupaju po zakonu, jedan dio. Jedan dio vidimo kako je postupio u Nikšiću. Njihova nadležnost se, kada se zakopaju životinje završava. Moramo pod hitno napraviti plan, kako djelovati u ove dvije opštine kako se zaraza ne bi širila na druge”, poručio je Lakić.
Lokacije za zakopavanje eutanaziranih grla određuju politički podobni mještani sa lokalnim vlastima, kaže on, zbog toga je ovoliki revolt kod ljudi, jer se nekolicina usudila da određuje lokacije ne poznajući teren i bez saglasnosti svih mještana.
“Ono što je u Nikšiću napravljeno, iako mnogi kažu da neće doći do neke zaraze, ono je propust takav da su svi u nizu morali da podnesu ostavke, od gradonačelnika Nikšića, direktora Javnog komunalnog preduzeća, Veterinarske uprave, koja je takođe pratila taj dio, i ostali u nizu do ministra poljoprivrede. Mi nemamo takve reakcije. Dakle, imamo neodgovorne ljude, jednostavno. Svaka ta njihova dalja neodgovornost dovešće u pitanje ne samo crnogorske farmere, koje je već dovela, nego će dovesti u opasnost zdrave ljude”, ističe Lakić.
Država je, kako je rekao, prepustila lokalnim samoupravama cijeli proces od eutanazije zaraženih grla do ukopavanja eutanaziranih grla, a lokalne samouprave nemoćne su da odrade svoj posao. Država se mora uključiti, kategoričan je Lakić, jer ako se to ne desi može biti još mnogo problema.
“Moj apel i građanima i farmerima, ono što je i bila obaveza Veterinarske uprave, je da na ovu temu makar pročitaju literaturu. Veterinarska uprava nije uradila posao koji je trebala, oni su bili dužni da izrade plan koji usvaja Vlada, to je takozvani krizni plan u ovakvim situacijama. Taj plan se radi tekuće godine za narednu, što bi značilo da uradimo plan sada pa za iduću godinu da znamo, u slučaju da se ove pojave dese, kako da ih brzo iskorijenimo. Mi danas nemamo kontrolu bolesti na terenu i bojim se da ćemo svaki dan imati zaraženih ljudi. Mlijeko sa farmi koje ide prema mljekarama, gdje se vrši pasterizacija tog mlijeka, i sir iz tih mljekara je potpuno bezbjedan za ljudsku upotrebu, sve ostalo nek građani prosude sami”, zaključio je Lakić.