Pregovori između ruskih i američkih predstavnika u Saudijskoj Arabiji označili su novi korak ka postizanju prekida vatre u Ukrajini. Ključna tačka razgovora bila je stabilizacija situacije na Crnom moru, dok su sveobuhvatni mirovni pregovori i dalje na dugom štapu.
Dan prije susreta u Rijadu, američki izaslanik Keith Kellogg sastao se sa ukrajinskim ministrom odbrane Rustemom Umerovom, koji je sastanak opisao kao „produktivan i fokusiran“. Međutim, uprkos ranijim obećanjima Donalda Trampa da će brzo okončati rat, postaje jasno da se radi o dugotrajnom procesu.
Crnomorska inicijativa, potpisana u julu 2022. godine između Rusije, Turske, Ukrajine i UN-a, predviđala je izvoz ukrajinskog žita i ukidanje sankcija na izvoz ruske hrane i đubriva. Međutim, Rusija se povukla iz sporazuma u julu 2023. godine i nastavila sa bombardovanjem Odese i njenih luka.
Prema pisanju Financial Timesa, pregovori SAD-a i Rusije izazvali su zabrinutost u NATO članicama Rumuniji i Bugarskoj, koje strahuju da će dogovor povećati uticaj Moskve u spornim vodama i ojačati rusku mornaricu. Ukrajina, koja je do sada koristila mornaričke dronove za suzbijanje ruskih snaga u Crnom moru, sumnja da će bilo kakav dogovor ići u korist Moskve.
Iako su pregovori u Rijadu nastavak američko-ruskih razgovora održanih u februaru, ovog puta sastanku su prisustvovali zvaničnici zaduženi za tehnička pitanja, a ne visoki politički predstavnici. Američku delegaciju predvodili su Andrew Peek iz Savjeta za nacionalnu bezbijednost i Michael Anton iz State Departmenta, dok su Rusiju predstavljali iskusni diplomata Grigorij Karasin i bivši šef obaveštajne službe Sergej Besedov.
Dok pregovori traju, sukobi na terenu ne jenjavaju. Tokom proteklog vikenda, ruski dronovi usmrtili su šest civila u Ukrajini, dok Moskva optužuje Kijev za napade na energetska postrojenja u Kursku i Krasnodaru. Putinov portparol Dmitrij Peskov izjavio je da predstoji „vrlo ozbiljan, mukotrpan posao“, sugerišući da je dogovor još daleko.
Sa druge strane, Ukrajina optužuje Rusiju da izbjegava razgovore o 30-dnevnom potpunom prekidu vatre na moru, u vazduhu i na kopnu, koji su dogovoreni tokom pregovora u Džedi. Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da ne može predvideti ishod sastanka, ali da bi bilo poželjno da donese konkretne rezultate koji bi vodili ka trajnom primirju.
Bivši Putinov savetnik Vladislav Surkov u intervjuu za francuski L’Express otvoreno je izjavio da Kremlj Ukrajinu smatra „veštačnom političkom tvorevinom“ i da je krajnji cilj Moskve njeno „vojno ili diplomatsko slamanje i podela na prirodne fragmente“. Ovakav stav samo potvrđuje dugoročne ambicije Rusije u regionu i otežava postizanje bilo kakvog kompromisnog rešenja.
Iako pregovori između SAD-a i Rusije ukazuju na mogućnost deeskalacije, realnost na terenu sugeriše da je trajni mir i dalje daleko. Dok Moskva nastavlja sa bombardovanjem ukrajinske teritorije, a Kijev traži širu međunarodnu podršku, sukob se i dalje vodi bez jasnog rešenja na vidiku.
ETOportal