Evropski parlamentarac Tonino Picula, zadužen za izvještaj o Srbiji, izjavio je da bi Srbija morala da se odrekne koncepta „srpskog svijeta“ i destabilizacije susjednih zemalja, u cilju svoje evropske budućnosti. Picula je naglasio da Srbija mora prestati sa uticajem na susjedne zemlje preko političkih opcija i pravoslavne crkve kako bi ostvarila napredak na svom putu prema EU.
U intervjuu za televiziju N1 Hrvatska, Picula je komentirao sastanke predsjednika Srbije Aleksandra Vučića s ključnim evropskim liderima. On je istakao da je važno što je Vučić nakon duže pauze održao seriju sastanaka s funkcionalnim zvaničnicima EU i NATO-a, a da je sada vrijeme da EU iskomunicira jasne političke poruke prema Srbiji, s ciljem vraćanja povjerenja građana Srbije u EU.
„U poslednjih pet meseci izostala je jasnoća u komunikaciji o događanjima u Srbiji, a sada je krajnje vreme da iz najviših evropskih nivoa dođu jasne političke poruke koje neće otuđiti građane Srbije od Evropske unije“, rekao je Picula.
On je ukazao na to da na protestima u Srbiji nema zastava EU, dok su prisutne zastave Rumunije, što je usmereno prema evropskoj tužiteljki Lauri Kovesi, simbolu borbe protiv korupcije, koja je centralna tema protesta u Srbiji.
Picula je napomenuo da u trenutnoj geopolitičkoj situaciji, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen mora osigurati da Srbija neće destabilizovati region, uz jasno poštovanje svojih obaveza prema EU. On je podvukao da bi do 2026. godine Srbija trebala da se sinhronizuje s pravnom baštinom EU kako bi nastavila svoj pristupni proces.
Picula je komentirao i Vučićeve tvrdnje o protestu u Beogradu, navodeći da je važno da EU ne samo istraži moguće upotrebe zvučnih topova, već i jasno poruči Vučiću da dosadašnja politika, kako unutrašnja tako i spoljna, nije u skladu s principima EU.
Na kraju, Picula je naglasio da je EU i dalje u pravu da ocjenjuje napredak Srbije na njenom putu prema članstvu, posebno zbog neusklađenosti sa zajedničkom spoljnom politikom EU, s obzirom na to da Srbija nije uvela sankcije Rusiji.
Iako je priznao da građani Srbije biraju svoju vlast, Picula je upozorio da EU mora zadržati pravo da ocjenjuje ispunjavanje obaveza na pristupnom putu, jer postoje dugoročni problemi koji ometaju napredak Srbije ka članstvu.