Ukrajinska vlada uvela je sankcije protiv tri kineske kompanije, navodeći da su umiješane u proizvodnju naprednog ruskog raketnog sistema Iskander. Ova odluka uslijedila je samo dan nakon što je predsjednik Volodimir Zelenski izjavio da Kina isporučuje oružje Rusiji, prenosi Reuters.
Ministarstvo vanjskih poslova Kine odbacilo je Zelenskijeve navode kao neosnovane, ističući da Kina nastoji očuvati status neutralnog posmatrača u ratu koji traje već tri godine. Uprkos ekonomskim vezama s Moskvom, Peking poriče bilo kakvu vojnu umiješanost u sukob.
U najnovijem ažuriranju liste sankcionisanih subjekata, ukrajinska administracija navodi kompanije Beijing Aviation and Aerospace Xianghui Technology Co. Ltd, Rui Jin Machinery Co. Ltd, i Zhongfu Shenying Carbon Fiber Xining Co. Ltd, sve registrovane u Kini. Pored kineskih, na listi se nalaze i brojne ruske kompanije.
Prema riječima predsjednika Zelenskog, ove firme su direktno povezane s proizvodnjom balističkih projektila kratkog dometa Iskander, koji Rusija često koristi u napadima na ukrajinske gradove.
U petak su projektili Iskander pogodili Harkiv, pri čemu je jedna osoba poginula, a više od 100 je povrijeđeno, saopštila je ukrajinska strana.
„Proširili smo sankcije na skoro stotinu subjekata, većinom onih uključenih u proizvodnju projektila poput onih koji su pogodili Harkiv“, naveo je Zelenski u objavi na mreži X (bivši Twitter). „Većina su ruske kompanije, ali nažalost, neke su i kineske“, dodao je.
Uvođenje sankcija znači da pogođene kompanije više ne mogu poslovati u Ukrajini, dok im je tamošnja imovina blokirana.
Trgovinska razmjena između Ukrajine i Kine je 2021. godine iznosila gotovo 19 milijardi dolara – Ukrajina je izvozila uglavnom sirovine i poljoprivredne proizvode u vrijednosti od 8 milijardi dolara, dok je uvoz iz Kine, pretežno industrijske robe, iznosio oko 11 milijardi dolara.
Zelenski je ranije izjavio da ukrajinska vlada posjeduje dokaze o isporuci artiljerije i baruta iz Kine Rusiji, te da kineski entiteti učestvuju u proizvodnji oružja na ruskom tlu. Međutim, za te tvrdnje nije predočio konkretne dokaze.
Pored toga, prošle sedmice je rekao da su dvojica kineskih državljana zarobljena dok su se borili na strani Rusije. Kineski diplomata je pozvan u ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova radi dodatnog pojašnjenja.
Ukrajinski i američki zvaničnici kasnije su izjavili da su se pomenuti pojedinci borili iz ličnih, finansijskih motiva.