Svemirska letjelica Soyuz MS-26 uspješno je izvršila povratak američkog astronauta Donalda Pettita i ruskih kosmonauta Alekseja Ovčinina i Ivana Vagnera nakon sedmomjesečne naučne misije na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS).
Letjelica je sletjela u stepe jugoistočno od grada Džezkazgana u Kazahstanu, u nedjelju ujutro u 6:20 po lokalnom vremenu (01:20 GMT), a slijetanje su potvrdile NASA i ruska svemirska agencija Roskosmos.
Povratak na Zemlju desio se na simboličan datum – 70. rođendan američkog astronauta Pettita, što je NASA objavila na društvenoj mreži X. Agencija je saopštila da je posada premještena u zonu za oporavak u gradu Karaganda i dodala da je zdravstveno stanje svih članova posade stabilno.
Trio je stigao na Međunarodnu svemirsku stanicu 11. septembra 2024. godine, gdje su proveli ukupno 220 dana u orbiti. Tokom misije, kružili su oko Zemlje 3.520 puta, prešavši ukupno 150,15 miliona kilometara.
Donald Pettit, koji je realizovao svoj četvrti let u svemir, tokom misije je radio na istraživanjima vezanim za mogućnosti 3D štampe metala u orbiti, tehnologije za dezinfekciju vode, rast biljaka u bestežinskom stanju i ponašanje vatre u svemirskim uslovima. Sa ovom misijom, ukupan broj dana koje je proveo u svemiru porastao je na 590. Ovčinin sada ima ukupno 595 dana u orbiti kroz četiri misije, dok Vagner bilježi 416 dana iz dva svemirska leta.
I pored sveukupno zahlađenih odnosa između Zapada i Rusije zbog rata u Ukrajini, istraživanje svemira ostaje rijetko područje saradnje između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije.
Početkom aprila, letjelica Soyuz MS-27 lansirala je novu američko-rusku posadu – NASA-inog astronauta Džonatana Kima, te ruske kosmonaute Sergeja Rižikova i Alekseja Zubrickog – koji će nastaviti sa naučnim eksperimentima na ISS-u.
Iako su mnoge zemlje, uključujući SAD, obustavile druge oblike partnerstva sa Roskosmosom u okviru sankcija prema Rusiji, zajedničke svemirske misije nastavljaju se pod nadzorom NASA-e i drugih međunarodnih agencija poput Evropske svemirske agencije (ESA).
Zanimljivo je i to da, kada astronauti lete pod okriljem Roskosmosa, nose naziv kosmonauti, iako ih često obučavaju i sertifikuju i druge svjetske agencije.
ETOportal