Psi su naši najbolji prijatelji, volimo se družiti s njima i oni nas usrećuju, ali da li su oni srećni s nama? I po čemu možete prepoznati je li vaš pas srećan? Odgovor zvuči jednostavno, barem prema dr. Marcu Bekoffu, stručnjaku za ponašanje životinja i profesoru emeritusu ekologije i evolucijske biologije na Univerzitetu Colorado: „Srećni psi izgledaju srećno. Tumačenje ponašanja pasa zavisi od ličnosti svakog psa, što znači da će vam poznavanje njegove ličnosti pomoći da saznate njegove osjećaje.”
Naravno, ako pas ushićeno jurca oko vas uz veseli lavež, dileme nema – srećan je – ali postoje i drugi znaci pseće sreće koje je malo teže uočiti. Ovo su neki od najčešćih.
Blag, opušten pogled
Izrazi lica vašeg psa mogu mnogo reći o tome kako se osjeća. Srećan pas, na primjer, ima blag pogled i širom otvorene oči, kaže Bekoff. Takođe može često treptati. Blag pseći pogled, koji može značiti ljubav i privrženost, može potaknuti otpuštanje oksitocina i kod vlasnika psa. Oksitocin, poznat kao hormon ljubavi i sreće, jača povezanost, u ovom slučaju između čovjeka i psa.
Srećan izraz lica
Opuštena, otvorena usta s opuštenim jezikom mogu ukazivati na srećnog psa. Prema Bekoffu, srećni psi imaju opuštene čeljusti i mogu izgledati kao da se smiješe, s podignutim kutovima usta. Srećan pas može pokazati zube kada su mu usta otvorena i opuštena, ali ne agresivno (kod agresivnosti su zubi ogoljeni, a usne zakrivljene unatrag). Osim toga, pas čija su usta otvorena i opuštena vjerovatno ima i opušteno držanje tijela i ne diše ni teško ni ubrzano.
Mahanje repom
Oduvijek nam je govoreno da pas koji maše repom izražava dobru volju, ali nije tako jednostavno, kaže Bekoff. Nježno, labavo mahanje repom može ukazivati na sreću kod pasa. To može značiti i polagano i široko mahanje repom s jedne na drugu stranu, dok je rep u neutralnom ili blago podignutom položaju. Nasuprot tome, pas koji se osjeća agresivno savit će rep preko leđa i brzo njime mahati, dok će uznemireni pas mahati repom ulijevo. Mahanje repom ne treba posmatrati samostalno, nego uvijek u kontekstu s ostalim emocionalnim znakovima, poput držanja, hoda i izraza lica, kako bi se pouzdanije procijenilo pseće raspoloženje. Primjera radi, ako pas agresivno maše repom i pokazuje zube, možemo zaključiti da se osjeća agresivno. S druge strane, ako pas nježno maše opuštenim repom, gleda vas blago i ima opuštena usta, vjerojatno se osjeća prilično srećno.
Mekan, opušten hod
Pseću sreću možete procijeniti i gledajući ga u šetnji – ako hoda opušteno i s lakoćom, kao da lagano poskakuje, možemo reći da je srećan. Ako usput njuška i druži se s drugim prijateljskim psima i prolaznicima, možete biti sigurni da se odlično osjeća. Srećni psi istražuju sve oko sebe tokom šetnje, uživajući u svakom trenutku.
U položaju luka
Veseli, razigrani psi mogu zauzeti položaj luka, odnosno spustiti prsa na tlo i podići stražnjicu u zrak. Učinit će to prije igranja kako bi signalizirali da su spremni za igru i da se žele igrati s vama. Ovakav stav mogu zauzeti i tokom igranja, kako bi vam pokazali da žele nastaviti igru. Takav pas pršti energijom, želi biti aktivan i dobro se zabaviti.
Srećan ples
Srećnim plesom nazivamo radosno migoljenje, poskakivanje i uzbuđeno skakutanje s jedne na drugu stranu, kao na trampolinu. Srećni psi uz ovaj ples pokreću cijelo tijelo, što pokazuje da se i osjećaju srećno cijelim tijelom i da tu sreću žele podijeliti s vama, kaže Bekoff. Ovaj veseli ples nije specifičan za određene pasmine, ali psi imaju individualne osobnosti i temperamente, pa neće svi psi koji se osjećaju srećno plesati na taj način. Ili neće uopšte plesati. Ležerniji srećni psi mogu samo mahanjem repom i blagim pogledom pokazati kako se osjećaju.
Jurnjava u krug
Ako pas iznenada počne frenetično juriti u krug ili lijevo-desno (engleski naziv je zoomies), to znači da mu je došao nalet entuzijazma kojim se oslobađa nagomilane energije. To takođe znači da doživljava čistu sreću. Ovakvo izbacivanje viška energije može poticati od uzbuđenja, primjerice, kada ugleda omiljenog člana porodice kako dolazi kući, nakon kupanja i sl. S druge strane, psi mogu početi kružiti i ako se osjećaju tjeskobno ili im je neugodno, no ako vaš pas uz jurnjavu pokazuje i druge znake sreće, možete biti sigurni da je srećan i da živi svoj najbolji život.
Fizički kontakt
Sretni psi traže fizički kontakt s vlasnicima, poput privijanja uz vlasnika na kauču ili gurkanja vlasnikove ruke da bi ga potapšao po glavi. Ipak, svaki pas je drugačiji, pa imajte na umu da se neće svaki srećan pas htjeti maziti ili na drugi način biti blizu svojih vlasnika. Čak i srećni psi koji vole fizički kontakt ne traže nužno sate bliskosti; samo nekoliko minuta može biti dovoljno da zadovolji njihovu želju za bliskošću s vama. Pas koji se osjeća srećno, ali želi biti sam, nije razlog za brigu. Međutim, ako vaš pas želi biti sam i pritom pokazuje znakove nezadovoljstva ili depresije, kao što su promjene u ponašanju pri jelu i spavanju, razmislite o tome da psa odvedete veterinaru na procjenu, savjetuje Bekoff.
Normalan apetit
Ako je pas srećan, imat će dobar apetit i željno će jesti tokom obroka.
Kao i ljudi, i psi se osjećaju bolje i raspoloženiji su kada im je stomak pun – kaže Bekoff. Smanjen apetit ili odbijanje jela može ukazivati na fizički ili emocionalni zdravstveni problem koji zahtijeva pažnju. No, imajte na umu da svaki pas ima svoje prehrambene navike. Neki psi mogu oboriti da bi došli do svoje zdjelice s hranom, a drugi mogu pojesti nekoliko komadića kada im dođe. Dobro jedenje može ukazivati na sretnog psa, ali nije siguran znak sreće.
Dobro ponašanje
Manje je vjerovatno da će se srećni psi upustiti u destruktivno ponašanje, poput žvakanja vaših cipela ili trganja jastuka kada ste daleko od kuće, ali to ne znači da neće napraviti poneki nestašluk. Na primjer, štene koje istražuje okolinu može jastuk vidjeti kao savršen predmet za žvakanje i jačanje čeljusnih mišića.
Ono što psi rade ne doživljavaju kao destruktivno ili loše, stoga odvojite vrijeme kako biste prepoznali dobro ili loše ponašanje. Dobrim ponašanjem može se smatrati ono koje želimo od naših pasa, kao što su slušanje osnovnih naredbi („sjedi”, „ustani”), obavljanje nužde napolju ili ostanak uz nas dok su na uzici. Loše ponašanje, poput grizenja i mokrenja u kući, ne znači automatski da je pas nesrećan, ali može biti znak dubljeg problema.
Dovoljno spava
Srećni odrasli psi mnogo spavaju, oko 12 sati dnevno. Spavanje ima brojne dobrobiti za pse, primjera radi, za razvoj i održavanje mozga te za podržavanje zdravog imunološkog sistema. Spavanje takođe pomaže psima, posebno štencima, da se oporave od cjelodnevne igre i drugih tjelesnih aktivnosti. Uopšte, dovoljno sna važno je za pse kako bi održali dobro fizičko i mentalno zdravlje.
Društveni su
Uživa li vaš pas u druženju s drugim prijateljskim psima i ljudima, u zajedničkom trčanju po parku i sličnim aktivnostima, možete biti uvjereni da je srećan i da se osjeća dobro. Znajte da se neki psi osjećaju zadovoljno i sami sa sobom, a to vrijedi i za neke neovisnije pasmine, poput hrtova, baseta i bernskih planinskih pasa.
Izvor: Jutarnji.hr