Mađarski premijer Viktor Orban objasnio je svoju poziciju u vezi sa članstvom Ukrajine u Evropskoj uniji, ističući da je uložio veto na zajedničku izjavu EU u vezi sa Ukrajinom jer smatra da Mađari moraju da se izjasne o ovom pitanju prije nego što bilo kakav zajednički stav bude usvojen.
Na marginama samita EU u Briselu, Orban je izjavio:
„Ne možemo se saglasiti sa formiranjem zajedničke evropske pozicije koja podržava ratnu politiku. Ovo nije prvi put da Mađarska vodi ovu borbu,“ naglašavajući da su mađarske porodice u poslednje tri godine izgubile značajna sredstva zbog rata, oko 2,5 miliona forinti po domaćinstvu (oko 6,2 miliona eura).
Orban je istakao da je Mađarska zabrinuta zbog ekonomske cijene rata, i naglasio da se mora pronaći način da se „Evropa ubijedi“ da se umesto daljeg učešća u ratnim sukobima, podrže mirovni napori. Kao model za to, Orban je spomenuo Donald Trampa i njegove mirovne inicijative.
Orban je kritikovao ponašanje ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, rekavši da je njegov ton prema EU bio oštar i neprijateljski. Prema Orbanovim riječima, Zelenski se ponaša kao da je Ukrajina već članica EU, što smatra neprihvatljivim.
„Nema svrhe od pritisaka Zelenskog. Ne mogu ga podržati dok ne saznam šta misli moj narod o pristupanju Ukrajine EU,“ poručio je Orban, dodajući da će se zvanična pozicija Mađarske u vezi s ovim pitanjem donijeti nakon što se pitaju građani.
Na prethodnom sastanku Evropskog saveta, Orban je ponovo bio jedini lider EU koji nije potpisao izjavu o podršci Ukrajini, koja je obuhvatila vojnu i finansijsku pomoć Ukrajini i pojačanje pritiska na Rusiju. Iako su 26 evropskih lidera podržali ovu inicijativu, Orban je ponovo izrazio neslaganje sa politikom EU prema Ukrajini.
Iako EU i većina njenih lidera nastavljaju da podržavaju Ukrajinu u njenim naporima za pristupanje Uniji, pozicija Mađarske ostaje snažno suprotstavljena, sa Orbanom koji se protivi svakoj akciji koja nije prethodno potvrđena stavom mađarskog naroda. Ovaj stav ukazuje na povećane političke tenzije unutar EU i pokazuje da pitanja poput proširenja Unije i podrške Ukrajini mogu značajno uticati na jedinstvo Evropske unije.
ETOportal