Zbog odbijanja nepristojne ponude da svoju karijeru nastavi kao član dopisne redakcije, nakon gotovo 29 godina rada u Radio-televiziji Crne Gore, novinaru Siniši Adamoviću juče je uručen otkaz, koji potpisuje nezakoniti generalni direktor Javnog servisa, Boris Raonić.
Adamović je u izjavi za Portal ETV naveo da je otkaz posljedica njegovog nepristajanja da bude degradiran kao profesionalac i ponižen kao ličnost, te da nastavi karijeru u RTCG kao novinar 3, u dopisnoj redakciji, sa zadatkom da priprema i realizuje „priloge jednostavnije strukture i forme manjeg obima“, što je sadržano u posljednjem ponuđenom Aneksu njegovog ugovora.
Adamović je tokom svoje bogate karijere obavljao mnoge funkcije u RTCG. Bio je dopisnik i novinar u redakciji unutrašnje politike, šef dopisništva u Bijelom Polju, urednik emisije u Jutarnjem programu, voditelj Nedjeljnog popodneva, urednik centralnog Dnevnika 2, izvještač sa najznačajnijih spoljnopolitičkih događaja, urednik Zabavno-komercijalnog programa i mnoge druge funkcije.
Za dva dokumentarna filma nagrađivan je na međunarodnim festivalima, a jedan od njih bio je čak i dio oficijelne ceremonije obilježavanja početka Prvog svjetskog rata u Francuskoj. Njegove emisije bile su birane i od strane stranih javnih servisa u okviru EBU razmjene.
Pored toga, Adamović je bio ključni član u osnivanju i formiranju nekoliko štampanih medija u Crnoj Gori, uključujući „Polje“, i bio je glavni i odgovorni urednik magazina „Gracija“ i „Perla“. Takođe je filmski i TV reditelj sa završenim osnovnim studijama na modulu Film i mediji.
Takođe, saradivao je sa medijskim kućama kao što su Opinion TV iz Mađarske, TRT WORLD turske RTV i portal Bloomberg Adria.
„Danas, po mišljenju generalnog direktora RTCG, koji u svom intervjuu muči sa svojim trenutnim pozicijama, pa čak i sa padežima, i sa direktorom TVCG koji je na to mjesto došao uz iskustvo urednika dokumentarnog programa TV Pljevlja (!!!), nemam kapacitet osim za „jednostavnije strukture i forme manjeg obima“, rekao je Adamović.
On je takođe istakao da sve nije počelo juče. „Počelo je 2021. godine kada sam sa malom grupom kolega potpisao otvoreno pismo menadžmentu nakon incidenta sa kolegama Tanjom Šuković i Draganom Tomaševićem u Cetinjskom manastiru. Novi menadžment je, putem sramnog saopštenja, izložio naše kolege linču politički uzavrele javnosti, iznoseći brutalne neistine. Digli smo glas protiv toga, i tada je krenulo šikaniranje“, navodi Adamović.
Pokušaj njegove degradacije, kako kaže, počeo je nakon što je završio studije na Fakultetu dramskih umetnosti na Cetinju i zatražio povećanje koeficijenta. „Nakon što je moj prijedlog došao do Borisa Raonića, sve je iznenada utihnulo. Usledio je poziv tadašnje direktorice TV Marije Tomašević, koja mi je predložila da se bavim ‘kratkim formama’ za Jutarnji program“, dodaje Adamović.
Na kraju, kako navodi, sve je kulminiralo promjenom rješenja sa pozicije novinara u Dokumentarnom programu na poziciju dopisnika, što, kako kaže, nije mogao prihvatiti zbog profesionalnog i ličnog integriteta.
„U posljednjih godinu dana, više puta sam tražio da se rješenje prilagodi mom stepenovanju stručne spreme, ali nije bilo odgovora, ili je obrazloženje bilo da ne postoje sistematizovana radna mjesta sa tim stepenom. To je smiješno, s obzirom na to da je sistematizacija u poslednje tri godine promenjena više stotina puta“, zaključuje Adamović.