Zbog lošeg stanja terena na stadionu Pod Goricom UEFA je do daljnjega suspendovala teren iz razloga bezbjednosti po zdravlje igrača. Iz toga razloga fudbalski savez Crne Gore je bio prinuđen da utakmicu Lige nacija između reprezentacije Crne Gore i Velsa organizuje na gradskom stadionu u Nikšiću. Ovaj neslavni događaj ne predstavlja samo sportski fijasko, već je odraz nesposobnosti i neodgovornosti odgovornih u preduzeću zaduženog za održavanje gradskog stadiona u Podgorici. Odluka o otkazivanju utakmice izazvala je nezadovoljstvo među igračima, navijačima i sportskoj zajednici, ali i postavila ozbiljna pitanja za nadležne kako se upravlja ključnim sportskim resursima u zemlji.
Loše održavanje kao uzrok problema
Teren na stadionu bio je u tako lošem stanju da se utakmica nije mogla održati, što je neprihvatljivo za kategoriju stadiona (UEFA licenca) na kojem se odigravaju međunarodne utakmice. Odgovorni u preduzeću, koje je zaduženo za održavanje terena, očigledno nisu preduzeli sve što je potrebno kako bi se ispunili svi standardi potrebni za održavanje sportskog kompleksa koji ima ovako veliki značaj za crnogorski sport. Uprkos vremenskim uslovima i godišnjim sezonama postoje jasni standardi i tehnologije koje omogućavaju da sportski tereni budu u optimalnom stanju tokom cijele godine. Preduzeće zaduženo za održavanje stadiona trebalo je preduzeti mjere na vrijeme – unaprijediti drenažu, poboljšati navodnjavanje i održavati travnjak na profesionalan način. Međutim , sve upućuje na to da su odgovorni bili nestručni ili nemarni prema svojim obavezama. Otkazivanje međunarodne utakmice na stadionu Pod Goricom nije samo sportska sramota već i veliki udarac za reprezerntaciju Crne Gore na međunarodnjoj sceni. Ovako loše upravljanje ključnim sportskim objekitima direktno šteti imidžu zemlje, a to može imati dugoročne posljedice na buduće sportske događaje i sponzore. Posljedica ovavkih propusta nije samo gubitak utakmice i publike već i značajan finansijski gubitak za sportsku industriju i turizam. Pored toga igrači koji su se pripremali za važne susrete ostaju bez publike gdje bi pokazali svoj talenat i predstavili državu. Gubitak vremena i truda kako za domaće tako i za strane sportiste, nepovratna je šteta koja je izazvana nesposobnošću preduzeća zaduženog za održavanje stadiona koji nije na adekvatan način održavao i pripremio teren za održavanje međunarodnih i domaćih utakmica.
Poziv na odgovornost i hitne promjene
Vrijeme je da odgovorni snose posljedice. Preduzeće koje se bavi održavanjem stadiona mora se hitno suočiti s pitanjima svog profesionalnog integriteta. Nedopustivo je da ključni sportski objekti propadaju zbog lošeg održavanja, a da za to niko ne preuzima odgovornost. Sport u Crnoj Gori zaslužuje bolju infrastrukturu i profesionalniji pristup. Odgovorna preduzeća moraju biti osposobljena i posvećena očuvanju sportskih objekata, a ukoliko to nijesu, odgovorni moraju biti smijenjeni i zamijenjeni onima koji su sposobni da održavaju najviše standarde. Državne institucije takođe moraju pojačati kontrolu i osigurati da se stadioni kao javni resursi održavaju na nivou koji zadovoljavaju međunarodne norme.
Ovaj incident je jasan znak da je potrebno hitno unaprijediti način sa kojim se upravlja sportskim objektima u Crnoj Gori. Nemarnost i neprofesionalnost više ne smiju biti tolerisani. Sportska infrastruktura mora biti održavana na način koji će omogućiti nesmetano održavanje sportskih utakmica i kao podrška sportistima koji predstavljaju zemlju. Samo tako možemo očekivati da Crna Gora izgradi dobar sportski imidž i opradva povjerenje svojih građana i međunarodne sportske zajednice.
Autor: ETO portal