Dok aparat koji koristi zvučne talase da bi otkrio probleme u tijelu skuplja prašinu između pacijenata, ljudi mjesecima čekaju nalaz. I sve to – u 21. vijeku.
Zamislite da vam ljekar danas napiše uput za ultrazvuk abdomena. Ne dobijate dijagnozu. Ne dobijate pomoć. Dobijate datum: februar 2026. godine.
To je stvarnost naše sagovornice, koja se obratila redakciji Pobjede. Ima tegobe koje joj ozbiljno narušavaju svakodnevni život, ali ultrazvučni pregled u Domu zdravlja može dobiti tek za deset mjeseci. Rješenje? Privatna klinika, naravno – za one koji mogu da plate.
A šta je ultrazvuk? Pregled bez zračenja, bez bola, koji traje između 10 i 20 minuta. Radi se sondom koju ljekar pomjera preko kože. Aparat koristi visoke frekvencije zvuka koje “oslikavaju” unutrašnje organe. Sve to doktor posmatra u realnom vremenu – dakle, vidi i piše odmah.
U Crnoj Gori – taj proces traje godinu dana. Ili se plati.
Dom zdravlja ima pet UZ aparata. U cijelom glavnom gradu. Jedan rendgen. Jedan mamograf. A 200.000 ljudi.
Radiolozi su preopterećeni, aparati vjerovatno rade iznad svojih kapaciteta, a pacijenti su svedeni na brojeve. Na dnevnom nivou stiže i po 110 zahtjeva za ultrazvuk, kažu iz ustanove. A kada uđete na zakazani pregled – najčešće nema nikoga ispred vas.
Zašto? Koliko ljekara zapravo očitava te nalaze? Koliko sondi po aparatu imamo? Da li bi sistem mogao da funkcioniše brže ako bi nalaz bio završen odmah, tokom pregleda – kako se to inače radi u mnogim zemljama?
Pitanja je mnogo. Odgovora – premalo. Iz Doma zdravlja kažu da su prioriteti onkološki pacijenti i oni koji idu na operaciju. Ostali neka „planiraju na vrijeme“.
Kako da čovjek planira bolest?
Građani predlažu da se prikupljaju donacije za nove aparate. Ali država bi prije toga trebalo da odgovori – gdje su zakazivanja “zapela”? Ko upravlja ovim sistemom? I zašto je najobičniji ultrazvuk – luksuz?
ETOportal/ Dr