Zbog velikog požara koji je jutros zahvatio deponiju Uborak i prouzrokovao gotovo potpunu materijalnu štetu na tom lokalitetu, vlasti Mostara proglasile su vanredno stanje kako bi omogućile hitno djelovanje nadležnih službi i organizovale privremeno zbrinjavanje otpada. Gradonačelnik Mostara Mario Kordić saopštio je nakon vanredne sjednice gradskog i kantonalnog Štaba civilne zaštite da je požar izazvao ogromnu štetu, ali i zabrinutost građana zbog gustog dima koji se nadvio nad gradom. Na teren su odmah upućeni vatrogasci, policija, hitna pomoć i druge nadležne službe, koje su zatekle požar velikih razmjera na lokalitetima Buđevci i Uborak.
U vatrenoj stihiji potpuno je izgorjela reciklažna hala sa kompletnom opremom, dok je značajan dio infrastrukture deponije teško oštećen. Zahvaljujući brzoj intervenciji vatrogasaca, spašena je upravna zgrada preduzeća. Kordić je istakao da proglašenje vanrednog stanja omogućava Civilnoj zaštiti donošenje hitnih mjera radi prevazilaženja krize izazvane velikim požarom.
ETOportal




