Podgorica: Izabrani doktor za odrasle u Domu zdravlja Podgorica, zdravstveni punkt kod Studentskog doma, Rade Vlahović, podnio je tužilaštvu prijavu protiv direktorice te ustanove, dr Dragane Durković Perović, zbog navodne zloupotrebe službenog položaja.
Kako navodi Vlahović, prijava se odnosi na, kako tvrdi, neobezbjeđivanje adekvatnih uslova za rad u pojedinim zdravstvenim punktovima u Podgorici, koji, prema njegovim riječima, i dalje nemaju fizičko obezbjeđenje. On ističe da je direktorica, po zakonu, dužna da obezbijedi nesmetano funkcionisanje radnog procesa, što, kako tvrdi, nije u potpunosti ispunjeno.
Vlahović navodi da zbog takve situacije medicinsko osoblje u neobezbijeđenim punktovima trpi neprihvatljivo ponašanje pacijenata i članova njihovih porodica, a u pojedinim slučajevima, kako tvrdi, i direktne prijetnje.
„Svako ko je na rukovodećem mjestu mora da zna svoje zakonske obaveze. U ovom slučaju svaka ustanova je dužna da omogući normalno funkcionisanje radnog procesa. Direktorka je odgovorna“, kazao je Vlahović.
On tvrdi da su se ljekari i medicinske sestre više puta obraćali upravi Doma zdravlja tražeći poboljšanje uslova rada i fizičku zaštitu, ali da su, kako navodi, dobijali odgovor da u slučaju incidenata pozivaju policiju.
„Naša obaveza je da liječimo pacijente, a ne da budemo obezbjeđenje. Kada dođe do problema, potrebno je da reaguje služba obezbjeđenja i policija“, naveo je on.
Vlahović ističe da, prema njegovim riječima, postoje problemi u više zdravstvenih punktova u Podgorici, te da zaposleni često rade u uslovima koji izazivaju osjećaj nesigurnosti. Takođe tvrdi da je i sam više puta doživio neprijatnosti i prijetnje tokom rada.
On naglašava da prisustvo fizičkog obezbjeđenja na licu mjesta može preventivno djelovati na ponašanje pacijenata i smanjiti broj incidenata.
Iz Uprave Doma zdravlja Podgorica, i pored ranije upućenih pitanja, za sada nijesu odgovorili na navode ljekara, kao ni na pitanja o broju punktova koji imaju ili nemaju obezbjeđenje i evidenciji eventualnih napada na medicinsko osoblje.
Vlahović, koji ima 41 godinu radnog iskustva, ističe da su se ranije neprijatnosti u zdravstvenim ustanovama dešavale znatno rjeđe, dok su danas, kako tvrdi, učestalije.
ETOportal




