Povodom obilježavanja 250. godišnjice nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država, Ambasada SAD u Podgorici organizovala je svečani prijem kojem su prisustvovali predsjednik Vlade Milojko Spajić, predsjednik Skupštine Andrija Mandić, članovi Vlade, predstavnici diplomatskog kora, političkih partija i brojni gosti iz javnog života. U obraćanjima otpravnika poslova Ambasade SAD Majkla Kiza i premijera Spajića istaknuto je da odnose dvije države karakterišu snažno savezništvo, zajedničke demokratske vrijednosti i kontinuirano unapređenje političke, bezbjednosne i ekonomske saradnje.
Premijer Spajić poručio je da evropska integracija Crne Gore predstavlja istovremeno nacionalni, evropski i američki strateški interes, ocjenjujući da bi članstvo države u Evropskoj uniji do 2028. godine doprinijelo stabilnijem Balkanu, jačim institucijama i otpornijoj demokratiji. On je podsjetio na dugogodišnju podršku Sjedinjenih Država razvoju crnogorskih institucija, vladavini prava, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i modernizaciji odbrambenog sistema, naglasivši da partnerstvo dvije zemlje nastavlja da se razvija na temeljima međusobnog povjerenja i zajedničkih interesa.
Otpravnik poslova Majkl Kiz ocijenio je da Crna Gora predstavlja pouzdanog saveznika koji svojim djelovanjem doprinosi regionalnoj stabilnosti, podsjećajući na više od jednog vijeka prijateljskih odnosa, od američkog priznanja crnogorske nezavisnosti 1905. godine do savremenog savezništva u okviru NATO-a. Posebno je izdvojio dvadeset godina uspješne saradnje kroz Program partnerstva između savezne države Mejn i Crne Gore, kao i pripremu novog sporazuma kojim će bilateralni odnosi biti dodatno unaprijeđeni u oblastima infrastrukture, energetike, digitalne ekonomije i bezbjednosti. Kiz je poručio da obilježavanje 250 godina američke nezavisnosti predstavlja priliku da se potvrdi trajna posvećenost slobodi, vladavini prava i prijateljstvu između Sjedinjenih Američkih Država i Crne Gore.
ETOportal / V.M.




