Ako predsjednik Jakov Milatović prihvati odluku vladajuće koalicije u vezi sa penzionisanjem dvije sudije, Desanke Lopičić i Budimira Šćepanovića, Ustavni sud bi mogao biti sveden na samo tri sudije, čime bi mu bilo onemogućeno donošenje odluka. Sudu je potrebno najmanje četiri sudije da bi mogao da odlučuje o predmetima.
Ova situacija podseća na prethodnu iz 2022–2023. godine kada Ustavni sud nije imao kvorum (samo tri sudije) i nije mogao da donosi odluke. Trenutna situacija, posebno u vezi sa penzionisanjem sudija, može negativno uticati na funkcionisanje suda.
Postoji kontroverza o tome da li sudije imaju pravo na penziju prema Zakonu o penzijama (PIO) ili Zakonu o radu. Opozicija smatra da bi zakon trebalo da bude jasniji, jer su neki sudije dostigle starosnu granicu za penziju ili su ispunile druge uslove.
Na sjednici Ustavnog odbora došlo je do dramatičnih incidenata, uključujući bacanje dimne bombe tokom sastanka, što je omelo tok sjednice. I pored toga, odbor je nastavio sa radom i donio odluke u vezi sa penzionisanjem sudija.
Opozicija strahuje da bi ovi događaji mogli dovesti do odlaganja svih izbora do 2027. godine. Sumnjaju da trenutna vlast pokušava da manipuliše izbornim zakonima i produži mandate određenim lokalnim vlastima.
Opozicija je obustavila svoj rad u Izbornoj reformskoj komisiji, koja je trebalo da menja izborna pravila. Neaktivnost ove komisije izaziva zabrinutost u pogledu demokratske i pravne stabilnosti Crne Gore.
Kontroverze oko zakonskih prava sudija na penziju, zajedno sa incidentima u Skupštini i opozicionim strahovima o političkim manipulacijama, ukazuju na dublje izazove u funkcionisanju pravnog sistema i demokratije u zemlji. Neaktivnost u Izbornoj reformskoj komisiji dodatno podriva povjerenje u stabilnost i transparentnost političkog procesa.
ETOportal