NATO će u ponedjeljak započeti svoju godišnju nuklearnu vježbu, najavio je generalni sekretar saveza Mark Rutte, u trenutku kada ruski predsjednik Vladimir Putin pojačava prijetnje nuklearnim oružjem, javlja Hina.
Vježba Steadfast Noon okupit će oko 60 aviona iz 13 zemalja, uključujući borbene avione F-35A i bombardere B-52, a domaćini vježbe su Belgija i Nizozemska.
„U nesigurnom svijetu od vitalne je važnosti da testiramo svoju odbranu i ojačamo je, kako bi naši protivnici znali da je NATO spreman odgovoriti na svaku prijetnju“, izjavio je Rutte u Londonu nakon sastanka s britanskim premijerom Keirom Starmerom i ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.
Cijela vježba posebno će se fokusirati na Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjeverno more, te Belgiju i Nizozemsku. Napominje se da se u vježbi ne koristi bojevo oružje.
Simuliranje misija
Oko 2.000 vojnog osoblja učestvovaće u simulaciji misija u kojima će ratni avioni nositi američke nuklearne bojeve glave. Vježba će trajati oko dvije sedmice, prema izjavama zvaničnika 32-članog transatlantskog vojnog saveza.
Putin je više puta od ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine upozorio Zapad na potencijalne nuklearne posljedice. Prošlog mjeseca izjavio je da bi Rusija mogla upotrijebiti nuklearno oružje ako bi bila pogođena konvencionalnim projektilima, te da bi svaki napad uz podršku nuklearne sile Moskva smatrala zajedničkim napadom.
Odgovor NATO-a
Zvaničnici NATO-a naglašavaju da njihova vježba nije odgovor na nedavne izjave Moskve i da se slične vježbe održavaju svake godine više od desetljeća. „Ne prilagođavamo se stalno onome što se kaže ili ne kaže bilo koji dan“, izjavio je Angus Lapsley, pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za odbrambenu politiku i planiranje.
Lapsley je također naglasio da su vježbe poput Steadfast Noon važne za demonstraciju NATO-ovih nuklearnih sposobnosti i odvraćanje od bilo kakvog napada. „Nastojimo odvratiti sve protivnike, a prvenstveno Rusiju, na nekoliko različitih načina, uključujući konvencionalno odvraćanje“, dodao je, naglašavajući da je nuklearno odvraćanje ključni aspekt strategije NATO-a.