Predsjednica Maja Sandu izjavila je juče da su Moldavci dobili „prvu bitku u teškoj borbi“ za svoju budućnost, nakon što je na referendumu tijesna većina od 50,46% glasala za pristupanje Evropskoj uniji (EU). Ovaj rezultat dolazi u kontekstu optužbi o miješanju uz podršku Rusije, što je dodatno otežalo proces.
Mnogi Sanduini pristalice su se nadali da će glasanje poslati jasnu poruku o namjeri Moldavije da postane članica EU do 2030. godine i da se oslobodi uticaja Moskve. Iako je klauzula o pristupanju EU dodana ustavu, rezultat je pokazao duboku podelu u javnom mnjenju.
“Narod Moldavije je rekao svoje: naša budućnost u EU sada će biti ukorijenjena u ustavu. Borili smo se pošteno u nepoštenoj borbi – i pobijedili smo,” napisala je Sandu na društvenim mrežama.
Referendum je završio sa malo više od 13.000 glasova razlike, a Sandu će se suočiti s izazovima na predsjedničkim izborima zakazanim za 3. novembar, gdje će se takmičiti protiv bivšeg državnog tužioca Aleksandra Stojanogla, koji je osvojio 25,98% glasova.
Tokom predizborne kampanje, Sandu je istakla da su kriminalne grupe, uz podršku stranih sila, pokušale da ometaju izborne procese. Vlasti su ukazale na brojne pokušaje miješanja, uključujući planove za kupovinu glasova.
Dok Kremlj negira bilo kakvo miješanje, EU je izrazila podršku Sandu, naglašavajući da se Moldavija suočila s „neviđenim zastrašivanjem“. Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen pohvalila je rezultat referenduma, naglašavajući snagu moldavske demokratije.
U međuvremenu, analitičari ukazuju na značajan uticaj proruskih dezinformacija, što je rezultiralo polarizacijom među biračima. Uoči referenduma i predsjedničkih izbora, Moldavija se nalazi na raskrsnici, dok se odnosi s Rusijom dodatno pogoršavaju usled osude invazije na Ukrajinu.
Sandu je pozvala birače da je podrže u drugom krugu, naglašavajući važnost nastavka borbe za evropski put Moldavije, dok Stojanoglo najavljuje „uravnoteženu“ spoljnu politiku koja bi obuhvatila saradnju s različitim silama, uključujući Rusiju.